Miletičkári na duchovných cvičeniach u dona Bosca

(Colle don Bosco, Taliansko, 4. septembra 2014) – Milánsky dóm, relikvie svätého Jána XXIII. v Bergame, Júliin balkón vo Verone, množstvo saleziánskych miest v Turíne a okolí – to všetko stihli mladí z Miletičky vidieť počas svojho týždňa v Taliansku. No exkurzie neboli ani zďaleka ich najdôležitejšou aktivitou, boli ňou duchovné cvičenia, ktoré strávili v rodisku dona Bosca. Na Colle don Bosco dorazili ako prví pútnici spomedzi mladých počas práve začínajúceho roka dvojstého výročia od narodenia dona Bosca.

Témou duchovných cvičení bola spiritualita dona Bosca, o ktorej 25 mladým kázal don František Kubovič. Počas ústrania, modlitieb pri don Boscovom domčeku, v bazilikách, pri relikviách či na Vrchu blahoslavenstiev meditovali o tom, čo počuli počas prednášok a rozmýšľali o donovi Boscovi priamo v centre diania. Spoločne sa stretávali nielen na prednáškach, ale aj na svätých omšiach, pri modlitbe ruženca, na rannej meditácii i večernom zdieľaní.

„Prostredie na Colle don Bosco nás všetkých uchvátilo. Nielen, že je tam silne prítomný saleziánsky duch rodinnosti a prijatia, ale každý kúsok je premodlený mnohými pútnikmi, ktorí tam už roky chodia zo všetkých kútov sveta,“ hovorí jedna z účastníčok. „Mohol som spoznať miesta, na ktorých sa narodil a žil samotný don Bosco, kde vznikla celá spiritualita, ktorá je blízka nám mladým a to nielen ako turista, ktorý sa pristaví na pár chvíľ. Mohol som nad tými udalosťami premýšľať hlbšie a byť vďačný za dar, ktorý nám odkázal kňaz Ján Bosco,“ povedal ďalší mladý pútnik.

2014 09 04 Mileticka1 947x710

Popri Colle niektorí spoznali, niektorí opäť navštívili, aj Turín, kde si mohli viac uvedomiť neskoršiu časť života dona Bosca – založenie prvého oratka na Valdoccu, stavbu Baziliky Panny Márie Pomocnice, výlety s chlapcami na Supergu i ustanovenie Saleziánskej spoločnosti.

2014 09 04 Mileticka3 1065x710

Po upršaných dňoch v okolí Turína bol práve čas výletu sprevádzaný slnečným počasím. Pokazilo sa až v deň, ktorý mali Miletičkári stráviť v Alpách. Namiesto toho teda vyrazili do Milána, kde si pozreli slávny Dóm a do Bergama, ktoré je významne spojené so životom svätého Jána XXIII.

Posledný deň výpravy sa neskončil iba nasadnutím do autobusu. Prvou zastávkou bolo jazero Lago di Garda, kde si spoločne mohli vychutnať plavbu loďou a pozrieť si veľkolepú neogotickú  vilu na ostrove Isola di Garda. Druhým prekvapením bola návšteva Verony, kde neobišli slávny balkón, z ktorého sa Júlia zhovárala s Rómeom.

2014 09 04 Mileticka5

 „Myslím, že na Colle sme skutočne pocítili vďačnosť donovi Boscovi za veľké dielo, ktorého môžeme byť súčasťou a zároveň sme si mohli uvedomiť, ako saleziánskeho ducha prežívame na Miletičke. Odnášam si zážitok z modlitby, ale aj priateľstva a spoločenstva,“ hovorí na záver jedna z účastníčok.

2014 09 04 Mileticka2 1065x710

text: tl

foto: František Kubovič SDB, Veronika Mikušová, Pavol Rábara, Michal Hudák

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.