Misijná organizácia VIDES oslavuje 18 rokov pôsobenia na Slovensku

(Bratislava, 13. októbra 2021) – Medzinárodná organizácia, založená v Ríme v roku 1987 sestrou saleziánkou Mária Grazia Caputto, začala pôsobiť na Slovensku 12. októbra 2003 ako projekt Laury, združenia mladých. Vďaka nej mohlo vyše 200 mladých ľudí spoznať krásu darovania sa prostredníctvom misijného dobrovoľníctva.

Prvé letné tábory sa konali v roku 2005 v Košiciach na sídlisku KVP. V školskom roku 2005/2006 nasledovali prvé formačné víkendy pre mladých, ktorí ako prví VIDESáci odchádzajú v lete 2006 na Ukrajinu do Užhorodu, Nižních Vorot a Ľvova, aby tam spolu s domácimi ukrajinskými animátormi pripravovali letné tábory pre miestne deti.

Ďalšie letá priniesli nové destinácie

Ukrajinu precestovali od západu až po východ (za 18 rokov boli v Užhorode, Nižních Vorotách, Chudľove, Ľvove, Vynnykách, Pustomytoch, Kolčine, Selekcii, Schidnyci, Bilej Cerkvi, Lapšyne, Novosilke, Dubne, Verbivke, Verchdniprovsku). Chodili aj do Albánska, Boľkoviec a Kokavy nad Rimavicou. Dobrovoľníci pôsobili v rómskych osadách a sídliskách, ako Plavecký Štvrtok, Luník IX, Orechov dvor či Poštárka.

Okrem rómskych destinácií pomáhali pri letných táboroch v saleziánskych strediskách v Rožňave a Žarnovici. Pripravili letné tábory aj vo viacerých slovenských dedinách, kde deti často nemali iný program počas leta. Boli to Sobotište, Raková, Sološnica, Kuchyňa, Dolná Strehová aj Považská Bystrica.

Pravidelnou letnou destináciou VIDESákov sa od roku 2011 stalo mestečko Alesd v Rumunsku, kde spolu s miestnymi animátormi pripravujú každoročne tábory pre rumunských Slovákov. V Chorvátsku pôsobili v roku 2017 a 2017 – 2018 aj v Srbsku. V rokoch 2016 – 2018 odpovedali na výzvu pomôcť deťom asýrskych kresťanov začleniť sa do našej spoločnosti aj prostredníctvom letných táborov v Nitre. Leto v roku 2019 patrilo tiež táborom v Azerbajdžane.

Okrem letných táborov si niektorí dobrovoľníci vyskúšali aj viacmesačnú misijnú skúsenosť v rôznych krajinách. Patria k nim Angola, Filipíny, Juhoafrická republika, Mexiko, Anglicko, Albánsko, Belgicko, Sibír či Španielsko. Zažili sme spolu veľa

„Jednoducho povedané, za 18 rokov sme toho zažili spolu veľmi veľa. Veľa krásnych chvíľ, ktoré menili naše srdcia a otvárali ich novým priateľstvám, iným kultúram, dobrodružstvu. Objavujú sa isto pred našimi očami tváre mnohých detí, ktoré nám svojou jednoduchosťou, radosťou a vďačnosťou dali často oveľa viac, ako sme my dali im. Stali sme sa navzájom darom, aj keď sme niekedy prežili spolu iba nejaký týždeň či dva. Ďakujeme vám milé sestry a mladí, ktorí ste počas týchto rokov dali svoje srdce a čas VIDESu. Nech máme naďalej radostné a odvážne srdce, ochotné ruky a otvorené oči pre konanie dobra, zvlášť tam, kde je to najviac potrebné!“ popriala VIDESákom saleziánka Monika Foltýnová.

Zdroj: laura-mladez.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.