Mladí oslávili počas piateho dňa Synody saleziánskej mládeže 209. narodeniny dona Bosca

Piaty deň Synody saleziánskej mládeže, ktorá sa konala pri príležitosti slávnosti Nanebovzatia Panny Márie, sa začal eucharistickou slávnosťou v dolnej bazilike Colle Don Bosco, ktorej predsedal kardinál Ángel Fernández Artime, hlavný predstavený, a koncelebrovali ju početní saleziáni z celého sveta. Osobitný nádych liturgii dodali účastníci z Indie, ktorí počas svätej omše spievali hymny, čo sa krásne zhodovalo s Dňom nezávislosti Indie.

Don Jose Lorbeth sa vo svojej homílii zamýšľal nad univerzálnou snahou o šťastie, ktorá často vedie ľudí k hľadaniu naplnenia v materiálnom bohatstve a osobnom úspechu. Zdôraznil však, že skutočné šťastie sa nachádza jedine v Bohu, čo je pravda, ktorú živo ilustruje sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Keď slávime Máriino nanebovzatie, pripomíname si, že konečné šťastie nás čaká v Božej prítomnosti, kde sme povolaní byť plne zjednotení s Bohom na večnosť.

Účastníci dostali symbolickú a významnú úlohu. Boli vyzvaní, aby napísali prekážky a obavy, ktoré im bránia v dosiahnutí ich snov a v plnom živote podľa Božej vôle. Tieto napísané úvahy potom počas eucharistie ponúkli Ježišovi, čo symbolizovalo hlboký akt dôvery a odovzdania sa. Toto silné gesto pozvalo mladých ľudí, aby dovolili Kristovi premeniť ich strach a prekážky, premeniť ich pochybnosti na vieru a ich váhanie na odvahu.

Počas „Fóra s hlavným predstaveným“ viedol kardinál Ángel Fernández Artime dôverný a hlboký dialóg s mladými delegátmi z celého sveta, pričom im ponúkol múdrosť a usmernenie vychádzajúce z jeho vlastných životných skúseností. Na pódiu sa ku kardinálovi pripojilo šesť delegátov zastupujúcich rôzne regióny sveta, ktorí čítali vopred vybrané otázky. Kardinálove odpovede boli plné múdrosti a zdôrazňovali hlboký význam pozvania Boha do nášho života, aby sme našli skutočné šťastie.

Kardinál Ángel vo svojich odpovediach zanietene hovoril o význame zosúladenia svojho života s Božou vôľou. Mladým delegátom pripomenul, že život je vo svojej podstate náročný, ale s Božou prítomnosťou možno tieto výzvy riešiť s radosťou a odolnosťou. Vyzval účastníkov, aby neodchádzali zo Synody bez toho, aby si položili zásadnú otázku: „Bože, aký je tvoj sen pre mňa?“ Ubezpečil ich, že ak odovzdajú kontrolu Bohu, budú vedení k zážitkom a miestam, ktoré presahujú ich predstavivosť. Čerpajúc z vlastného života sa kardinál Ángel podelil o to, ako sa vďaka tomu, že sa nechal viesť Bohom, nečakane stal provinciálom Španielska a Argentíny, bol zvolený za hlavného predstaveného a nakoniec ho pápež František vymenoval za kardinála. Uvažoval, že tieto momenty, ktoré zmenili jeho život, boli možné len vďaka dôvere v Boží plán.

Kardinál mladým ľuďom odovzdal aj jednu dôležitú radu: „Nemôžete dávať to, čo nemáte.“ Zdôraznil, že je potrebné sústrediť svoj život v Kristovi, aby ho mohli skutočne ponúknuť mladým ľuďom, ktorým slúžia. Na rozdiel od iných agentúr sociálnych služieb by saleziánske diela mali viesť k hlbokým životným skúsenostiam, ktoré mladých ľudí priblížia ku Kristovi. Dôrazne upozornil, že každá saleziánska práca, ktorá spôsobuje vyhorenie, by sa mala prehodnotiť alebo dokonca zrušiť. Srdcom saleziánskej služby, povedal, je poskytovať oživujúce stretnutia pre tých, ktorí slúžia, aj pre tých, ktorým sa slúži.

Citujúc svätého Jána Pavla II. povzbudil účastníkov k odvahe a dôvere v Boha aj vo chvíľach strachu. Povedal, že strach je prirodzenou súčasťou života, ale je aj príležitosťou na rast a prehlbovanie dôvery v Boha. Na otázku, čoho sa najviac obáva v súvislosti so saleziánskou kongregáciou, kardinál úprimne priznal, že by mal veľké obavy, keby sa saleziáni dona Bosca a Dcéry Márie Pomocnice odklonili od charizmatickej identity, ktorú im zveril svätý Ján Bosco. Salezián ako zasvätená osoba, pokračoval, by mal každý deň potvrdzovať, že jeho život je úplne zasvätený mladým. Aj v starobe, keď je fyzická účasť na misii obmedzená, musí jeho srdce zostať naplnené láskou k mladým.

Kardinál Ángel Fernández Artime tiež pripomenul mladým ľuďom veľké privilégium spojené s ich účasťou na tejto historickej synode. Z dvoch miliónov mladých ľudí združených v saleziánskych inštitúciách na celom svete boli práve oni vybraní, aby ich zastupovali na tomto dôležitom stretnutí. Povzbudil ich, aby si túto česť plne vážili a pokračovali v poctivom živote, v ktorom je ich viera rovnako viditeľná v spoločenskom živote ako v Cirkvi.

Po záverečnom hlasovaní o dokumentoch Synody nasledovala liturgia slova pred vystavenou Eucharistiou, ktorá bola uzavretím celej Synody. Počas liturgie mladí meditovali cestu do Emáuz. „Bola pre nás akoby takým poslaním, že aj my máme teraz za úlohu vrátiť sa do Jeruzalema ako učeníci. To znamená vrátiť sa do našich provincií, našich krajín a tam priniesť vzkrieseného Krista, ktorého sme mohli stretnúť. Každý dostal papier, na ktorý mal napísať, aké kroky chce podniknúť, aby previedol svoje sny do reality. To sme potom zdieľali v skupinkách a na záver každý dostal kríž na krk, ktorý bol vytvorený špeciálne pre túto Synodu. Je na ňom znázornený dobrý Pastier s ovečkou a zozadu je vygravírované logo Synody. To sme dostali ako misiu, ísť a priniesť túto skúsenosť a závery Synody do našich krajín, do našich provincií,“ vysvetlil delegát za Slovensko Štefan Hlušák.

V noci z 15. na 16. augusta mladí oslavovali 209. narodeniny dona Bosca. „Prvýkrát som videla kardinála Ángela Fernándeza Artimeho spievať a hrať na gitare spolu s ostatnými mladými na pódiu. Bola to milá rozlúčka s ním, keďže sa nasledujúci deň 16. augusta sa zriekol úradu hlavného predstaveného saleziánov, aby sa dal do služieb Svätému Otcovi ako kardinál,“ povedala Lucia, delegátka mladých zo Slovenska.

„V momente, ako kardinál zobral gitaru a začal hrať mi prišla na um myšlienka dona Bosca, ktorá je napísaná na kríži každého saleziána – Snaž sa, aby ťa mali radi. Keď kardinál Artime zahral na gitare a zaspieval jednu pieseň, po potlesku vyzeral, že chce odísť , no mladí začali kričať – ešte jednu ešte jednu –, a on zahral ešte jednu pieseň. Bolo to krásne, ako všetko robil pre mladých. Naozaj ako don Bosco robil to, čo mali radi mladí, aby si tak získal ich srdce,“ podelil sa Štefan zo Slovenska.

Zdroj: infoans.org

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.