„Modlite sa za nás viac,“ prosia saleziáni v Sýrii

(Aleppo, Sýria, 4. máj 2016) – Mesto Aleppo sa stalo symbolom vojny v Sýrii. Obdobia krehkého prímeria, ktoré slúžia najmä na počítanie škôd a obetí a na prípravu nových stratégií prežitia, sa striedajú s výbuchmi. Don Georges Fattal tvrdí, že v poslednom období približne jedného týždňa boli útoky silnejšie a za následok mali mnoho mŕtvych a zranených.

Podľa predbežnej bilancie sýrskej vlády bolo viac ako tridsať civilistov zabitých počas náletu na nemocnicu, ktorú spravujú Lekári bez hraníc. Obete masakru sú nanešťastie len niekoľkí z desiatok mŕtvych a stoviek zranených v dôsledku boja v meste medzi rebelmi a vládou. Jedným zo zabitých ľudí bol aj posledný pediater v oblastiach Aleppa, ktoré sú okupované rebelmi.

2016 05 04 ANS Syria

Saleziánske oratórium muselo byť zatvorené. V období Veľkého týždňa východných cirkví (do 1. mája, pozn. red.) sa počas uplynulých rokov zvyklo stupňovať bombardovanie. Ľudia sú vyčerpaní a takmer bez nádeje, čakajú možno na novú výzvu pápeža, ktorá by mohla priniesť zmenu: "Ľudia dúfajú, že Svätý Otec prehovorí k medzinárodnej komunite, musíme dať ľuďom nádej," pokračuje don Georges.

Na požiadanie mladých z Aleppa pozval don Fattal všetky farnosti a komunity saleziánskej rodiny k hodinovej eucharistickej adorácii každý týždeň, v duchovnom spoločenstve s komunitou v Aleppe, za mier v Sýrii. Jeho výzvu potvrdil aj hlavný predstavený don Artime vo videu "Drahí spolubratia".

V nedeľu bolo vyhlásené 24-hodinové prímerie. Nasledovalo po bojoch, ktoré mali za následok takmer 300 mŕtvych, väčšinou civilistov. V kontexte tohto extrémneho utrpenia ponúkol don Alejandro León, salezián misionár na Blízkom Východe, svoj pohľad na situáciu v Aleppe.

Don Alejandro León vpravo:2016 05 04 ANS Syria2"Na Blízkom Východe je toho mnoho náročného, ale toto je ozaj pravda, zvlášť v Sýrii a počas posledných týždňov v Aleppe: mohli by ste povedať, že minulý týždeň bol jedným z najhorších týždňov, aké sme zažili počas piatich rokov vojny," hovorí don León.

"Situácia je veľmi mätúca, pretože je tu veľa súperiacich frakcií. Je to vojna, kde je každý proti každému a bohužiaľ, občania sú medzi nimi." Dáva aj aktuálny príklad: "Počas posledných troch dní bolo niekoľko štvrtí Aleppa napadnutých, niektoré s väčšinovou prítomnosťou kresťanov, ale toto takmer nikde nespomenú. Spomínajú len nemocnicu." V súvislosti so situáciou saleziánskej komunity hovorí: "My, saleziáni, sme v centre Aleppa a ďakujeme Bohu, že naše zariadenia ešte neutrpeli vážne poškodenie."

Mnoho kostolov a farností v meste bolo zničených a ľudia sa zhromažďujú a stávajú sa súčasťou saleziánskeho oratória. Farnosti a skupiny ho dokonca využívajú ako priestor pre špeciálne stretnutia. "Veľmi dôležitým príkladom je, že mladí kňazi rozličných kresťanských rýtov sa stretávajú každý týždeň v našom dome pri formácii a modlitbe, povzbudzujú sa navzájom a zdieľajú skúsenosti s vierou v tomto kontexte." Raz za štyri mesiace sa kresťania z mesta stretnú v saleziánskom dome. Istým spôsobom saleziánov toto všetko pritiahlo bližšie ku kresťanom, ktorí ostali v Aleppe.

O skúsenostiach so saleziánskou komunitou don León dodáva: "V posledných rokoch sme trpeli najmä stratou detí a mladých z nášho oratória. Dnes všetci kresťania, ktorí zomierajú, sú ľudia, ktorých poznáme. A je pre nás veľmi náročné slúžiť v týchto extrémnych podmienkach.

Čo hovorí don León o budúcnosti komunity v Aleppe? "Kým sú tu kresťania, my saleziáni zostaneme s nimi, nemáme pochybnosti. Naše rozhodnutie je osobným záväzkom, ktoré prijal slobodne každý zo spolubratov."

Tento týždeň tiež jeden zo saleziánov v Aleppe, don Pier Jabloyan, adresoval list provinciálovi Blízkeho Východu, donovi Munirovi El Rai, ktorý je momentálne v Taliansku. "Drahí don Munir, pozdravujeme Vás z Aleppa, umierajúceho mesta, ako mu hovoria…" Píše o stave, v ktorom sa mesto nachádza po poslednom bombardovaní. Aj saleziáni boli nútení prerušiť aktivity v oratóriu, aby ponúkli pomoc ľuďom ktorí sú v núdzi kvôli tejto "zbytočnej vojne".

Don Jabloyan hovorí, že problémy nespôsobuje až tak nedostatok verejných zdrojov (elektrina, pohonné látky, voda), ale dôsledok masívneho bombardovania, ktoré sa nedávno obnovilo: "Míny, rakety, bomby a ťažké delá… všetky tieto sú šialeným spôsobom namierené na mesto a civilných občanov. Je tu mnoho obetí, vrátane mnohých mladých a detí.""Čo sa týka saleziánov, pozastavili sme všetky aktivity oratória, aby sme mohli ubytovať ľudí v núdzi alebo v nebezpečí. Zatiaľ, vďaka Bohu, je naša budova neporušená, ja a don Luciano sme v poriadku."

Mladý salezián dodáva: "Drahý don Munir, prosím Vás o modlitbu za nás a za ľudí v Aleppe, aby táto zbytočná vojna skončila čím skôr."

V správe, ktorú 2. mája uverejnila agentúra Fides katolícki biskupi Aleppa apelujú na "svedomia tých, ktorí plánujú a ktorí pokračujú v tejto vojne", naliehajú k ukončeniu nevraživosti pre "lásku Božiu" a pre "zľutovanie ľudí", pre "nárek krvi detí a mučeníkov, ktorý sa dvíha k Bohu" a "pre slzy pozostalých matiek". Zároveň biskupi nabádajú ľudí, aby nestrácali nádej, istotu, že také veľké utrpenie bude "posvätené a posväcujúce, pre mier v Sýrii a pre spásu nášho mesta."

Saleziánska informačná agentúra ANS priniesla video posolstvo od saleziánov z Aleppa. Vo videu natočenom priamo na dvore saleziánskeho strediska hovorí don Pier Jabloyan, prosí o zintenzívnenie modlitieb za pokoj pre Sýriu, najmä na príhovor Márie Pomocnice kresťanov v tomto mesiaci máji.

 

 

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.