Mozambik – Saleziáni neutrpeli vážne škody, pomáhajú postihnutým

(ANS, Beira, 21. marca 2019) – Z juhovýchodnej Afirky prichádzajú informácie a zábery o škodách po cyklóne Idai. Podľa prvých odhadov je postihnutých touto prírodnou kalamitou asi 2,6 milióna osôb. OSN hovorí o doteraz „najhoršej katastrofe na južnej pologuli, spojenej s klímou“. Saleziáni v Mozambiku neutrpeli škody na objektoch, môžu tak mobilizovať sily v prospech ľudí v postihnutých oblastiach, aby im pomohli s jedlom šatstvom a základnými potrebami.

V Mozambiku cyklón Idai spôsobil veľký chaos, najmä v meste Beira a jeho okolí, na centrálnom pobreží krajiny. Podľa zdrojov miestnej arcidiecézy je tam 90 percent budov zničených. „Cesty sú zničené, nafta a pitná voda začínajú byť zriedkavým tovarom,“ vysvetľuje don Francisco Pescador z Mozambiku. Saleziánske komunity v Maputo, Moamba, Inharrime, Matundo a Moatize neboli vážne zasiahnuté. „Sme v neustálom kontakte s postihnutými diecézami a pomôžeme trpiacim ľuďom ako sa bude dať. Cyklón zničil obrovské množstvo domov na pobreží a pri riekach, záplavy prišli náhle a v noci, nebola možnosť reagovať,“ dokresľujú situáciu saleziáni.

Veľmi vážna situácia je aj v Zimbabwe, počítajú tam veľa mŕtvych. Tamojšia pobočka humanitárnej organizácie International Rescue Committee vyhlásila, že „následkom cyklónu Idai vzrastá nová obava – vypuknutie epidémií a nákazy cholery a malárie v negatívnych zdravotných podmienkach“. Najpostihnutejšou oblasťou je Chimanimani, nachádzajú sa tam mnohé zóny, kam sa nedá prísť ani vrtuľníkmi, čo sťažujú záchranárske práce a pomoc.

Skúšaným ľuďom vyjadril svoju blízkosť aj pápež František: „V týchto dňoch veľké záplavy priniesli žalostné pustošenie v rôznych regiónoch Mozambiku, Zimbabwe a Malawi. Ich milovaným obyvateľom vyjadrujem moju bolesť a blízkosť. Zverujem početné obete a ich rodiny do Božieho milosrdenstva a vyprosujem útechu a podporu všetkým, ktorých pohroma zasiahla.“

Aj hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime vyjadril svoju solidárnosť: „Ďakujem Bohu, ktorý nás vždy sprevádza v ťažkých chvíľach. Pozývam vás nestratiť odvahu v tomto momente a vložiť všetky vaše sily do pomoci osobám, ktoré nás najviac potrebujú. Vedzte, že som vám nablízku modlitbou a prítomnosť Panny Pomocnice vás sprevádza.“

ANS, rhsdb, foto diecéza Beira

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.