Na levočskej Bodke sa stretli stovky chlapcov a poďakovali sa za prázdniny

(Levoča, 2. septembra 2022) – Na Levočskú horu prišlo v posledný augustový deň viac než 300 účastníkov a takmer 40 saleziánov. Témou tohtoročnej Bodky bola známa evanjeliová otázka: „Učiteľ dobrý, čo mám robiť, aby som získal večný život?“

Chlapci v 13 strediskách sa popasovali s hľadaním odpovede a výsledkom bolo 13 scénok na variácie evanjeliového stretnutia. Porota mala ťažkú úlohu vybrať jedného víťaza. Nakoniec to boli chlapci z Bardejova, ktorí si odniesli Grammy (putovný pohár za najlepšiu scénku), ale aj chutnú tortu, určenú pre najpočetnejšie zastúpené stredisko.

Ako zaznelo v jednej zo scénok: „Bodka za prázdninami, to je kofola, párky a Grammy.“ Z pohľadu mladších účastníkov určite. V programe však bola aj možnosť dobre sa pripraviť na sv. spoveď a pristúpiť k nej, nechýbala spoločná sv. omša. Slúžil ju provinciál saleziánov na Slovensku don Peter Timko. V kázni sa vrátil k ústrednej otázke Bodky: „Večný život nemôžeme získať, ale iba dediť. A kto dedí? Dedí iba príbuzný. Pýtaš sa: Čo teda mám robiť? Buď synom, buď dcérou.“

Popoludní si mohli starší účastníci vybrať z piatich tematických stretnutí na tému misijného dobrovoľníctva, hľadania povolania a tiež aj popremýšľať nad tým, čo dobrého robíme v našej pastoračnej práci s mladými.

Príprava Bodky bola pre animátorov z popradského strediska novou skúsenosťou. „Bolo zvykom, že organizáciu tejto akcie mali pevne v rukách novici z popradského noviciátu, avšak tentokrát na to ostal sám Oleh, a preto sme podali pomocnú ruku. Ako mladým Spišskej diecézy je nám prostredie Levočskej hory dobre známe, aj to nám uľahčilo spoluprácu a odmenou nám bol úsmev v tvárach účastníkov počas priebehu Bodky aj na konci dňa,“ vysvetlil spoluorganizátor Tobiáš.

„Myslím si, že to pre nás bola cenná skúsenosť a ak by sme mali Bodku chystať aj o rok, dosť vecí by sme urobili inak, lepšie, pretože už máme to know-how. No aj tak si myslím, že napriek pár nedostatkom, to bola vydarená akcia a som rád, že som mohol stretnúť mnoho známych tvárí a poďakovať za pekné prázdniny,“ doplnil Marko, člen organizačného tímu.

Bodka za prázdninami je už tradične spoločne strávený posledný augustový deň na Mariánskej hore v Levoči. Stretávajú sa tu chlapci zo saleziánskych stredísk, aby poďakovali za hodnotne prežité prázdniny. História podujatia siaha až do obdobia komunizmu a práce podzemnej Cirkvi. Organizačne pripravuje stretnutie saleziánska komunita v Poprade, spolu s novicmi a mladými zo strediska.

Informoval: Marán Peciar, SDBFoto: Dominik Ondavský, Samuel Hvizdoš

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.