Na Luníku IX si zahrali Hry o nebo

(Košice/Luník IX, 18. júla 2022) – Uprostred júla sa u saleziánov na košickom sídlisku Luník IX konal tradičný prímestský tábor. Počas piatich dní sa mladí pokúšali nájsť cestu do neba.  

V pondelok sa sv. Petrovi pri odomykaní nebeskej brány zlomil kľúč a jeho kúsky dopadli na zem. Spoločnými silami, hrami a svojou poslušnosťou sa deťom podarilo nájsť prvé štyri zatúlané kúsočky. K ich nájdeniu im dopomohol grázel Maťo, ktorý dostal druhú šancu a v závere dňa sa z neposlušného chlapca, stal poslušný chlapec, ochotný pomôcť.

Druhý deň tábora sa niesol v duchu hesla: Radosť rozdávaním rastie. Doobeda boli na programe tvorivé dielne, kde si dievčatá vyrábali spony a gumičky do vlasov, farebné klobúky, vejáre či náramky. Chlapci svoju tvorivosť predviedli pri vypaľovaní do dreva a vyrábaní lietadielok. Radosť medzi nimi šíril aj klaun, ktorý deti uchvátil svojou zábavnou show. Poobede sa všetci so svojou radosťou podelili aj s deťmi v Mašličkove.

Tretím dňom tábora mladých sprevádzala vlastnosť prefíkanosť, ktorú v scénke priblížili dvaja zlodeji. Tento deň sa táborníci vydali na krátku túru, na ktorej slávili svätú omšu. Nasledovali zábavné súťaže a neskôr veľká hra na lúke. Dvaja zlodeji, ktorí konali zlo, si uvedomili, že prefíkanosť nie je dobrá vlastnosť, a tak sa na konci dňa stali čestnými.

Vo štvrtok sa do tábora votrela zlá vlastnosť pýcha. V doobedňajšej scénke sa pyšná Viki povyšovala nad jej spolužiačku, no v závere dňa sa všetkým ospravedlnila a stala sa z nej skromná Viki. Doobedie bolo bohaté na program. Prebiehal futbalový turnaj a súčasne s ním aktivita Luník má talent, kde dievčatá predviedli, ako vedia tancovať. Poobedňajší program bol zahalený pod rúškom tajomstva. Deti dostali mapu. Vydali sa na cestu. Plnili úlohy. A v závere spoločnými silami našli a otvorili poklad.

Posledným dňom tábora sprevádzala mladých staršia pani poštárka, ktorá svojou ochotou pomôcť zasievala v druhých lásku. Prvú polovicu dňa sa hrala veľká hra Pomoc pani poštárke, do ktorej sa mohli zapojiť všetky deti, nielen tie, ktoré boli na tábore. Všetci spoločne priložili ruku k dielu, vyzbierali čo najviac poštových známok, a tak sa im podarilo nájsť posledné štyri hľadané kúsočky zlomeného kľúča.

Tým potom otvorili nebeskú bránu a na znak radosti to poobede oslávili v Neboparku, kde boli pre deti pripravené rôzne aktivitky, ako napríklad hádzanie šípkami, zostreľovanie téglikov pomocou vodnej pištole, preskakovanie cez švihadlo, maľovanie omalovanky, maľovanie na tvár či popcorn a cukrová vata.

„Cesta do neba nie je ľahká, je potrebné sa snažiť a prekonávať všetky prekážky a vyhýbať sa tomu, čo nás láka na hriech. Malými krôčikmi a predovšetkým s otvoreným a dobrým srdcom sa tam raz môžeme dostať. Aby sme sa do neba dostali, musíme byť poslušnými, tak ako bol na konci prvého dňa grázel; radostnými, ako bol v druhý deň klaun; čestnými, akými sa stali dvaja zlodeji; pokornými, akou sa stala pyšná slečna a predovšetkým láskavými, ako bola pani poštárka,“ zhrnul posolstvo tábora organizátor salezián don Marián Maťaťa.

Zdroj: lunik9.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.