Na Poštárke požehnali novú mozaiku bl. Zefirína

(Bardejov 7. mája 2019) – Pri slávnostnej svätej omši v nedeľu 5. mája 2019 v Bardejove na Poštárke oslávili patróna kostola bl. Zefyrína Jimeneza Mallu, prvého blahoslaveného Róma. Pri tej príležitosti bola požehnaná nová mozaika tohto blahoslaveného.

Liturgiu a modlitbu požehnanie viedol don Peter Bešenyei SDB. Mozaiku na podnet už zosnulého dona Teodora Gavendu vytvoril Vincent Staríček. Mozaika vysoká skoro 3,5 m a široká 1,5 m ja zložená z vyše 40 000 kúskov kamienkov. Jej vytvorenie trvalo niečo cez deväť rokov.

Ako povedal jej autor, Vincent Staríček, v centre je postava bl. Zefyrína s malou neterou Pepitou. V ruke drží ruženec, ktorý ho sprevádzal v jeho živote i pri mučeníckej smrti. Na vrchole je zobrazený kláštor v Barbastre, kde žil, a pod ním je zobrazená rómska rodina s chlapcom držiacim košík, tak sa živil v detstve aj Zefyrín. Na mozaike sú zobrazené tiež kone; Zefyrín sa živil ich predajom, a aj muž s gitarou, symbolizujúci hudobné nadanie rómskeho národa. Toto však bl. Zefyrínovi chýbalo.

2019 05 07 postarka mozaika1

Blahoslavený Zefyrín prežil svoj život v Španielsku. Narodil sa v rodine chudobných kočovných Rómov a jeho detstvo nebolo ľahké, často chodieval spať hladný. So svojou manželkou Terezou, s ktorou sa cirkevne zosobášil neskôr, nemohli mať deti a tak si osvojili neter Pepitu. Nevedel čítať, ani písať. Postupne objavoval vieru a zapájal sa do života Cirkvi. Veľa sa modlieval, najmä ruženec. Keď vypukla v Španielsku občianska vojna, uvidel na ulici ako komunistický milicionári bijú kňaza. Keď sa ho zastal a vo vrecku mu našli ruženec, zatkli ho a uväznili. Vo väzení mu ponúkli, že ho prepustia ak sa prestane modliť ruženec. On to odmietol a preto ho zastrelili; pochovaný bol v spoločnom hrobe. Za blahoslaveného ho vyhlásil v Ríme Ján Pavol II v roku 1997. V Bardejove na Poštárke sa nachádza vôbec prvý kostol zasvätený tomuto blahoslavenému Rómovi.

2019 05 07 postarka mozaika2Autor mozaiky

Informoval Peter Varga

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.