Na tábore v Námestove našli vzácnosť: poslušnú tínedžerku

(Námestovo 24. júla 2012) – Tajomná ruža Panna Mária bola hlavnou postavou dobrodružstva, ktoré začiatkom júla prežilo sto dievčat predovšetkým z Námestova a okolitých dedín.

Tento rok sa na príprave a realizácii dievčenského saleziánskeho tábora podieľalo okolo 30 animátoriek a niekoľko ďalších dobrovoľníkov. Okrem animátorských stálic, ktoré sa na Slanej Vode objavujú pravidelne sa animátorské rady tešili viacerým novým posilám.

„Na tábor som išla s tým, že sa budem snažiť o deti postarať a naučiť ich nové veci a rady do života, no odchádzala som s tým, že oni mňa veľa naučili. Bála som sa tiež, či si budem rozumieť so spoluanimátorkou, pretože sme sa takmer vôbec nepoznali,“ opisovala svoje prekvapenia aj obavy Tamarka Juriňáková, animátorský nováčik. Následne hodnotí, že to bol najlepší tábor s najlepšou spoluanimátorkou a dodáva: „Bolo to veľké prekvapenie, nečakaný darček k narodeninám.“

Účastníčky v priebehu štyroch dní a nocí prežili s Pannou Máriou mnohé dôležité udalosti. Hneď na úvod im svätá Anna v krátkej scénke rozpovedala príbeh dieťaťa Márie. Počas chvíľ duchovnej obnovy si však dievčatá mohli uvedomiť, že Mária bola dokonalá nielen ako dieťa, ale nasledovaniahodnú čnosť poslušnosti naplno preukázala aj ako tínedžerka pri udalosti zvestovania. Stopovačkou v areáli tábora sa dievčatá podieľali aj na Máriinej ceste k Alžbete. Neminula ich ani púť podobná tej Máriinej do Betlehema. Cieľom ich cesty bol vrchol Malej babej hory, ktorý sa im však pre prichádzajúcu búrku úplne nepodarilo dosiahnuť. Čo však stihli bola pravá vianočná svätá omša uprostred oravských hôr.

Z vďaky za štvordňové sprevádzanie Panna Mária dala dievčatám možnosť nahliadnuť do „neba“. V ňom ich čakala spolu s anjelmi uprostred sviečok a kvetov s odkazom dovtedy, kým sa tam skutočne stretnú. Zaujímavá bola aj myšlienka posledného táborového dňa, kedy chceli animátorky formou stanoviští v areáli tábora vysvetliť, že Panna Mária Lurdská, Starohorská, Guadalupská či akákoľvek iná je stále tá istá Panna Mária.

V akejsi pomyselnej hitparáde „toho naj na tábore“  sa najvyššie umiestnili nebo, Babia hora a hymna. „Na tábore som sa cítila skvele. Konečne som mala kde vybiť všetku energiu a nasať do pľúc čerstvý horský vzduch,“ hovorí spokojná pätnásťročná Tánička Matušáková. Dodáva, že si tábor užila naplno a už sa teší na budúci rok. Ten by však už mala absolvovať ako animátorka. Pochvaľovala si aj Paťka Vrábová, budúca kvintánka na gymnáziu:

„Veľmi sa mi páčila téma tábora a hymna,  nezabudnuteľným zážitkom bola tiež búrka na Malej babej hore. Skvelé bolo aj stráženie táborovej vlajky počas poslednej noci a samozrejme nebo.“

Dievčenský saleziánsky tábor sa v námestovskom stredisku konal už po osemnástykrát. Za túto dlhú tradíciu organizátori vďačia najmä ochote a štedrosti dobrodincov, ktorí každoročne neváhajú modlitbami, materiálne či konkrétnou pomocou podporovať toto dielo.

120724_namestovo1.jpg

120724_namestovo2.jpg

120724_namestovo3.jpg

 

Janka Mikolajčíková

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.