Nádejný mladý režisér zo saleziánskej školy Maxim má možnosť študovať film v Paríži

(Žilina, 16. decembra 2022) – Minuloročný maturant SOŠ sv. Jozefa Robotníka v odbore grafik digitálnych médií Maxim Záborský sa dostal na uznávanú francúzsku saleziánsku filmovú školu Don Bosco International Media Academy (DBIMA). Ide o prvého Slováka prijatého do tejto prestížnej školy spomedzi 60 uchádzačov, pričom do prvého ročníka prijali ôsmich záujemcov.

Ako sám hovorí, film ho fascinuje, odkedy si pamätá a chce sa o tom, ako sa nakrúca, dozvedieť všetko. Už počas štúdia sa prejavoval nielen ako vnímavý a rozhľadený mladý človek, ale aj tvorivá osobnosť schopná dať svojim umeleckým predstavám originálny tvar.

Maxim stál pri založení filmového krúžku FilmCrew a tvoril aj scenár prvého krátkeho filmu s názvom Most, s ktorým zvíťazili na medzinárodnom filmovom festivale FestiClip. Krátky film Canisterapia, ktorý nakrútil ako maturitnú prácu, postúpil do finále súťaže krátkych filmov Cineama. Aj tieto filmy svedčia o tom, že Maxim si nekladie jednoduché otázky, nech už ide o vzťahy rodičov a detí (film Most), ale aj o zložité otázky (ne)schopnosti komunikovať, žiť vo vzťahoch či zvládať vlastnú agresivitu (Canisterapia).

Štúdium na DBIMA je však finančne veľmi náročné. Maxim žije iba s matkou, ktorá sa stará aj o jeho mladšiu sestru, našiel si prácu a snaží sa našetriť si prostriedky na začiatok, no ide o sumu 20 tisíc eur ročne (bakalárske štúdium trvá tri roky), čo výrazne prekračuje možnosti rodinného rozpočtu. A tu môžeme viacerí pomôcť. Prostredníctvom dobročinného portálu Doniu je možné dozvedieť sa o Maximovi viac a podporiť ho.

Zdroj: sjoroza.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.