Nečakané turínske prekvapenie potešilo Košičanov

(Košice, 19. augusta 2014) – Keď košickí saleziáni z Kalvárie plánovali púť po stopách dona Bosca, nikto netušil, aké prekvapenia na nich v Taliansku čakajú.

V sobotu, 2. augusta 2014 v skorých ranných hodinách 53 pútnikov vyrazilo na dlhú cestu za don Boscom a Dominikom Saviom. Prvú noc strávili Košičania v saleziánskom dome v Nave, kde na nich čakalo príjemné prostredie a výborná večera. Po nedeľnej sv. omši pokračovali na Sacra di San Michele a ani počiatočný silný dážď neuhasil ich nadšenie. Historické ruiny starého opátstva aj interiér baziliky či nádherný výhľad do údolia Val di Susa – to všetko videli pútnici na vlastné oči. Večer už ale dorazili do Riva presso Chieri, kde sa ubytovali v rodnom dome Dominika Savia.

Pondelok už patril prehliadke Colle don Bosco. Domček, bazilika, misijné múzeum aj obed v reštaurácii Mamy Margity zanechali odtlačok v spomienkach a záznamy v cestovných denníkoch. Sprievodným slovom a výkladom povzbudili saleziáni don Lukáš Stašák a don Pavol Drška.

Ďalší deň patril turínskemu Valdoccu. Najprv si pútnici pozreli pamiatky v areáli a na obed slávili sv. omšu v kostole sv. Františka Saleského. Poobedie patrilo prehliadke historického centra a zmrzline. Podvečer, tesne pred plánovaným odchodom z Turína, dorazil na Valdocco hlavný predstavený saleziánov don Angel Fernandez Artime a tak nemohla chýbať spoločná fotografia a autogramiáda.

Streda bol deň Dominika Savia – jeho život v Mondoniu priblížil don Vladimír Sopkanič. Poobede bola na programe prehliadka Chieri a svätú omšu v kaplnke Panny Márie Milostiplnej v Dóme v Chieri slávil don Dušan Vilhan. Počas prechádzky centrom sa s mladými duchom i telom delil o informácie aj don Vincent Macejko. Pobyt v Riva presso Chieri zakončili pútnici večerou v miestnej pizzerii.

Štvrtok a piatok boli oddychové dni. Košičania ich strávili v saleziánskom dome pri mori v Caorle. Plávanie, spev v autobuse, večerné prechádzky či hry počas celého pobytu utužovali vzťahy medzi farníkmi z košickej Kalvárie. ,,Prajem vám, aby z vás dlho bolo cítiť dona Bosca, aby ste sa ho tak ľahko nezbavili," dodal v jednej z kázní don Pavol Piatrov.

Text, foto: Alžbeta Hrušovská

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.