Nejde o to koľko spravíš, ale niekedy o to, koľko vydržíš!

(Oščadnica, 1. decembra 2016) – V dňoch 22.-23. novembra sa v Oščadnici konalo ďalšie zo stretnutí saleziánov farárov. O charaktere saleziánskych farností diskutovalo 12 saleziánov.

Utorkový večer prežili spolubratia v otvorenom bratskom dialógu. V rozhovore sa často vracali k tomu, čo na Slovensku zanechala nedávna návšteva hlavného predstaveného, dona Ángela Fernándeza Artimeho.

Na druhý deň bolo na programe pracovné dopoludnie. Vedúci farností sa zamýšľali nad tým, čo robí ich farnosti výslovne saleziánskymi. Don Ján Čapla predstavil niektoré zo saleziánskych dokumentov, ktoré sa venujú práve tejto téme. Následná diskusia sa niesla v zhode s ich obsahom. Mladí, ľudové vrstvy, nezištné prijatie človeka, podpora skupín, misijné snahy, zodpovední laici, jasný výchovno-pastoračný plán, živá liturgia, podpora rodinného života či podpora života viery v každodennosti sú niektoré výrazné znaky saleziánskej farnosti, ktoré spoločne pomenovali.

Už za života dona Bosca bolo prijatých 7 farností. V 60- tych rokoch minulého storočia ich bolo 625. Neskôr v 90-tych rokoch sa počet farností zvýšil na 1 100 s takmer 12 miliónmi veriacimi a viac než 3 000 saleziánmi. Dnes je na svete okolo 2 600 saleziánskych farností.

Počas spoločného slávenia Eucharistie zaznelo, že život saleziána farára vekom dozrieva do postoja, kedy nezáleží vždy na tom, koľko spravíš, ale koľko v tej službe unesieš, vydržíš.

Pavol Boka SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.