Nová brožúrka edície Viera do vrecka: Veselo o saleziánoch – storočná história saleziánov na Slovensku

(Bratislava, 29. júna 2023) – Výstižne, jednoducho, radostne a s humorom. Takto sa don Jozef Luscoň, autor knihy Veselo o saleziánoch, snaží priblížiť históriu saleziánov počas ich storočného pôsobenia na Slovensku.

Množstvo príbehov a svedectiev ukazuje, ako bola táto rehoľa od počiatku zrastená so slovenským ľudom. Dá sa povedať, že saleziáni s mnohými z vás či z vašich blízkych hladovali, spolu sa radovali a za komunizmu i sedeli vo väzení. Ale prežili a sú tu. Cieľ knihy (z edície Viera do vrecka) je veľmi jednoduchý: Nezabudnúť na všetko to krásne a dobré, čo saleziáni priniesli do nášho národa. A aby v srdciach ľudí vznikla vďačnosť dobrotivému Bohu a Panne Márii za všetko, čo s ich a vašou pomocou dokázali.

„Priatelia, teším sa, že v tejto knihe sa o saleziánoch dozviete aj niečo, čo ste o nich ešte nepočuli. Už sto rokov ťahajú v národe radostnú niť, tak prečo ju neodhaliť ešte viac? Ja som sa o to pokúsil a ponúkam vám ju. Žehnám vám a pri čítaní prajem radostný úsmev na tvári.“ Jozef Luscoň, SDB

Ukážka z knihy:

Heslo: „So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak!“ sa zmenilo na: „So Sovietskym zväzom na večné časy a niekedy inak!“ No mnohí komunisti len preobliekli kabáty a fungovali ďalej ako predtým. Materialistické vnútro nezmenili. Hrabať k sebe neprestali.

A „porazení“, štyridsať rokov gniavení saleziáni mali z Božej milosti a vďaka utrpeniu väznených spolubratov toľko členov, koľko pred Barbarskou nocou – viac ako 290. Keďže spoločnosť sa zmenila, aj činnosť saleziánov musela byť iná. Už to u nich nebolo ako predtým, ale to najdôležitejšie – saleziánska charizma im zostala. Don Bernardín Šipkovský (1923 – 2011) chcel držať krok s dobou i s mladými, preto sa pýtal mladších spolubratov: „Bratia, čím žije dnešná mládež?“ Povedali mu: „Počítačmi, don Šipkovský, počítačmi.“ A ten v nasledujúcu nedeľu kázal: „Drahí veriaci, dnes v dobe elektrónkových počítačov…“ Smiech veriacich mu dosvedčil, že ho počúvajú…

Tento rok prináša edícia Viera do vrecka synodálne témy, ktoré zahŕňajú základné prvky saleziánskej spirituality. Predstavuje charizmu saleziánov dona Bosca ako dar pre mladých a pre Cirkev na Slovensku. V tejto edícii už vyšli knihy Radostne a s nádejou a V harmónii povolaní. Ročné predplatné edície Viera do vrecka si môžete objednať TU.

O autorovi:

Jozef Luscoň (1959) je salezián kňaz. Narodil sa na Orave, študoval katechetiku v Krakove a masmédiá v Ríme. Svoje vedomosti odovzdával študentom na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Autorsky prispieva do viacerých médií. Stále má kontakt s mladými a rád pre nich píše rôzne publikácie a články. Osvojil si totiž filozofiu dona Bosca: „Kam nemôžem prísť ja, pošlem knihu.“

Viac informácií o edícii a Vydavateľstve DON BOSCO nájdete na e-shope www.donbosco.sk.

Informoval: Peter Novák

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.