Nová generálna rada saleziánok je zvolená

(Rím, Taliansko, 6. novembra 2014) – Dcéry Márie Pomocnice kresťanov – saleziánky už zvolili kompletnú generálnu radu. Stalo sa tak v posledných októbrových dňoch.

Po tom, čo 24. októbra potvrdili matku Yvonne Reungoat v službe generálnej matky na ďalších šesť rokov, volili sestry deň nato na 23. Generálnej kapitule generálnu vikárku. Stala sa ňou sestra Chiara Cazzuola z Talianska. V predchádzajúcom období bola radkyňou – vizitátorkou a na prebiehajúcu generálnu kapitulu si ju generálna matka vybrala za regulátorku. Kapitulárky si ju 25. októbra zvolili za vikárku generálnej matky. Týmto spôsobom sa bude podieľať zblízka na animácii a vedení generálnej predstavenej.

Za generálnu radkyňu pre formáciu bola zvolená sestra Maria Nieves Reboso Padrón zo španielskych Kanárskych ostrovov. Od roku 2009 pôsobila ako provinciálna vikárka so sídlom v Sevile. Generálnou radkyňou pre mládežnícku pastoráciu sa stala sestra Maria Teresa Cocco z Talianska. Bola delegátkou pre Vides, neskôr radkyňou pre mládežnícku pastoráciu. Len v auguste tohto roku bola menovaná provinciálkou lombardskej provincie. Teraz ju však čaká úloha v generálnej rade.

Sr. María Luisa Miranda z Mexika bola potvrdená v službe generálnej radkyne pre saleziánsku rodinu. „Matka, povedala si, že tento týždeň je týždňom viery. V tejto viere prijímam. Zverujem sa predovšetkým Márii: ona mi pomôže dať ženskú a mariánsku tvár saleziánskej rodine,“ povedala pri zvolení sr. Miranda. Sr. Alaíde Deretti z Brazílie mala dlhú prax v roli učiteľky, direktorky, provinciálnej sekretárky a radkyne. Potom bola menovaná provinciálkou v Porto Alegre. V roku 2002 bola na generálnej kapitule zvolená za vizitátorku. Na 22. kapitule povedala svoje áno úlohe generálnej radkyne pre misie. Terajšia generálna kapitula ju potvrdila v tejto úlohe.

Sr. Vilma Tallone z Talianska, bola v rokoch 1997 – 2004 provinciálkou v západnej Afrike. Počas týchto rokov sa provincia, zahŕňajúca osem krajín, rozrástla v počte povolaní natoľko, že sa rozdelila na dve. Na 22. GK v roku 2008 bola zvolená za generálnu ekonómku. Úlohu prijala ako novú misiu. Posledná kapitula ju znova potvrdila v predchádzajúcej zodpovednosti. Sr. Maria Helena Moreira pochádza z Brazílie. V posledných rokoch bola konzultantkou pre Komunikáciu v saleziánskej sieti škôl a členkou rady tejto organizácie. Po skončení úlohy direktorky, provinciálnej vikárky a radkyne, bola menovaná provinciálkou v Belo Horizonte. Kapitulárky na 23. GK ju zvolili za radkyňu pre sociálnu komunikáciu.

Za vizitátorky boli zvolené sestra Silvia Boullosa z Uruguaya, sestra Marija Pece zo Slovinska, sestra Lucy Rose Ozhukayil z Indie, sestra Chantal Ruzagiriza Mukase pôsobiaca v Rwande, sestra Paola Battagliola z Talianska, prvýkrát v histórii sestra z Japonska – Maria Assunta Sumiko Inoue, a jediná sestra, ktorá nebola prítomná na generálnej kapitule, sestra Phyllis Neves z USA.

Viac informácií o novej generálnej rade nájdete na www.salezianky.sk.

2014 11 07 GKfma

Generálna matka Yvonne Reungoat so svojou vikárkou, sestrou Chiarou Cazzuola.

Podľa www.salezianky.sk pripravila tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.