Novým magistrom novicov bude don Martin Kačmáry

(Rím 29. marca 2021) – Formáciu saleziánskych novicov bude mať na starosti od leta tohto roka don Martin Kačmáry (43). Jeho menovanie do tejto úlohy na tri roky schválil hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime vo štvrtok 25. marca. Spolubratom saleziánom to „s radosťou a vďačnosťou za povedané ´áno´ novej službe“ oznámil počas uplynulého víkendu provinciál don Peter Timko.

2021 03 29 novy-magister1

„Keď mi volal provinciál don Peter Timko ohľadom tejto úlohy, mal som viacero výhrad. Ale nakoniec mi prišla myšlienka nerobiť s Bohom obchod a nanovo sa pokúsiť žiť Jeho pozvanie: ´odíď zo svojej krajiny…´ Vždy, keď čítam túto pasáž ako Abrahám opustil svoje istoty a presvedčenia, mám akúsi intuíciu, že inak sa nedá kráčať s Bohom,“ povedal don Martin Kačmáry pri oznámení svojho menovania do úlohy magistra.

Don Martin Kačmáry je 23 rokov saleziánom a 15 rokov kňazom; teológiu študoval v Bratislave. Ako mladý kňaz pôsobil vo formácii prednovicov najprv v Bratislave a potom v Košiciach, v rokoch 2013 až 2019 bol direktorom saleziánskeho diela v Prešove a v tom čase bol tri roky aj členom provinciálnej rady. Pred rokom, na jar 2020, sa v Turíne zúčastnil na 28. generálnej kapitule saleziánov ako delegát slovenskej provincie. Na základe konzultácie a po návrhu zo strany slovenského provinciála ho hlavný predstavený saleziánov teraz menoval za magistra novicov.

Pre saleziánov na Slovensku je toto menovanie potvrdením pokračovania formácie novicov po ročnej prestávke, keďže minulý rok v auguste ukončil službu magistra terajší provinciál don Peter Timko a zároveň v septembri do noviciátu nenastúpili žiadni kandidáti na saleziánsky život. Od nasledujúceho školského roka sa tak v sídle saleziánskeho noviciátu v Poprade-Veľkej bude venovať budúcim novicom nový magister.

2021 03 29 novy-magister2 Don Martin Kačmáry (vpravo) s hlavným predstaveným donom A. F. Artimem (v strede) a s donom Petrom Bučánym na 28. generálnej kapitule saleziánov v Turíne.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.