Nútený odchod z Južného Sudánu

(Nairobi – Keňa, 14. januára 2014) – V sobotu 11. januára dorazili tri saleziánske dobrovoľníčky (Mirka, Magdaléna a Katka) konečne do Nairobi, hlavného mesta Kene.

Od augusta 2013 pracovali ako dobrovoľníčky rozvojovej pomoci  pri saleziánskej misii v meste Tonj v Južnom Sudáne. Pôsobili v miestnej nemocnici, v školách a v administratíve saleziánskeho domu. V krajine hrozí vypuknutie občianskej vojny. V ozbrojenom konflikte doteraz zomrelo viac ako 1000 ľudí a 200 000 ľudí nútene opustilo svoje domovy a sú na úteku pred krvavým konfliktom.

V meste Tonj, kde dobrovoľníčky pracovali, neprebiehali ozbrojené nepokoje. Napätie v krajine však naďalej stúpa. Všetky medzinárodné organizácie evakuovali svojich dobrovoľníkoch hneď po vypuknutí nepokojov 15. decembra 2013. Naše dobrovoľníčky chceli zostať v krajine a pokračovať vo svojej práci tak dlho, ako sa bude dať.

Po osobnej komunikácii so saleziánmi v Južnom Sudáne sme ale pre osobnú bezpečnosť nakoniec aj my pristúpili k evakuácii našich ľudí z tejto krajiny. Nateraz zostávajú v Nairobi, v Keni s nádejou, že sa budú môcť čoskoro vrátiť.

Prosíme Vás o modlitbu za túto krajinu a zároveň Vás pozývame aj do konkrétnej finančnej pomoci na podporu najmladšej krajiny sveta. Už budúci týždeň chceme spustiť verejnú zbierku na humanitárnu pomoc pre Južný Sudán. Ďakujeme.

Informoval:  Peter Jacko SDB, delegát pre misie

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.