O miesto vo finále na svetovom saleziánskom filmovom festivale bojuje aj Slovensko

(Rím, 16. novembra 2021) – Viac ako 1 600 videí zaslali mldí zo 116 krajín sveta do prvého celosvetového saleziánskeho filmového festivalu (Don Bosco Global Youth Film Festival) na tému „Vedie nás nádej“. Zo štyroch slovenských videí (dve zo SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline, jedno zo saleziánskeho strediska v Dubnici nad Váhom a jedno z Luníka IX) sa do semifinálovej stodesiatky prebojoval Luník IX.

Podľa hlavného predstaveného dona Ángela Fernándeza Artimeho je pre mladých ľudí festival priestorom, kde sa aj napriek tragédiám a depresívnej atmosfére vyvolanej Covidom-19 môžu vyjadriť: „My dospelí často hovoríme mladým ľuďom, čo si myslíme, že je dôležité a ako by mali žiť. Nie! Mladí nám prostredníctvom svojich filmov povedali: ‚Máme schopnosť myslieť a vieme sa vyjadriť‘.“

Filmy sú rozdelené do troch súťažných kategórií: krátke filmy, animované filmy a hudobné videá. Mnohé z videí sú výsledkom spoločnej práce na školách, vzdelávacích strediskách a oratóriách saleziánskej rodiny – v niekoľkých prípadoch sa k iniciatíve pridali aj domy Dcér Márie Pomocnice a iné skupiny, ako napríklad exallievi.

Samotné festivalové dni, ktorých súčasťou budú projekcie, sa budú konať 18. a 19. novembra na viacerých miestach po celom svete. V piatok 19. novembra sa o 18:00 v Teatro Grande na Valdoccu uskutoční slávnostné odovzdávanie cien festivalu za prítomnosti hlavného predstaveného dona Ángela Fernándeza Artimeho, riaditeľa festivalu Harrisa Pakkama a niekoľkých ďalších významných osobností. Prenosy bude možné sledovať na našom saleziánskom youtube kanáli a tiež na facebooku aj so slovenským komentárom.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.