O titul víťaza Súťaže amatérskych filmárov SAFi 2018 bojovali aj študenti saleziánskej školy

(Žilina, 5. marca 2018) – Môj dar – to bola téma SAFi 2018. Ide o súťaž TV Lux pre amatérov, ktorej cieľom je motivovať video-tvorcov a aktivizovať ich kreatívny potenciál pri tvorbe videí na zadanú tému. Tento rok sa do súťaže zapojili aj žiaci a pedagógovia zo SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline.

Pod vedením učiteľa a majstra odborného výcviku, Ivana Tichánka, sa štvorici grafikov –  M. Rolček, S. Stepek, O. Bebjak, Š. Kozák – podarilo natočiť pútavé video, predstavujúce školu, myšlienky preventívneho systému dona Bosca, no zároveň motivujúce žiakov i učiteľov k pohybu a spoločnému tráveniu času.

V hlavnej úlohe sa predstavil učiteľ telesnej výchovy na tejto škole. "Keď mladí zažijú tú milujúcu láskavosť, otvárajú sa srdcia, rastie sebavedomie, naprávajú sa chyby a dary kvitnú. Učiteľ, ktorý pôsobí iba v triede, bude vždy len učiteľom, ten, ktorý trávi čas na ihrisku, sa stáva viac efektívnym. Zaujímať sa o to, čo zaujíma mladých, tým rastie ich dôvera, otvárajú sa ich srdcia a zároveň rastie schopnosť učiteľa mať pozitívny vplyv," povedal vo svojom videu Vladimír Běhálek.


 

Cesta žiakov do televízie nebola ľahká. Video, hoci poslané včas, putovalo do Bratislavy dva týždne. Nasledovalo prvé kolo hlasovania, z ktorého mali vzísť dvaja semifinalisti. O ďalších dvoch mala rozhodnúť odborná porota v TV Lux. Napriek snahe obsadili mladí zo Žiliny až 3. miesto. Nakoniec sa ale porota rozhodla, že video zo SOŠ sv. Jozefa Robotníka posunie do finále na základe tzv. divokej karty. "Vďaka Bohu, že máme takýchto učiteľov v našom školstve, ktorým záleží na našich žiakoch, študentoch, a chcel by som, aby takých učiteľov bolo čo najviac. Bolo to pre mňa pekné svedectvo učiteľa, ktorý sa snaží brať to svoje povolanie naozaj vážne a poctivo a záleží mu na tých žiakoch, s ktorými pracuje," povedal v priamom prenose Marek Poláček, dokumentarista a člen poroty. V druhom kole hlasovania udelili diváci študentskému videu 2930 bodov, čím si chlapci vyslúžili 4. miesto v celkovom poradí.

Na vyhlásenie víťazov súťaže v relácii Doma je doma vyrazila do TV Lux štvorčlenná výprava študentov pod vedením dona Pavla Dzivého, direktora komunity saleziánov pôsobiacich na SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline. "Skvelé je, že máme veľmi veľa stretnutí, môžeme si vyskúšať natáčanie… odporúčam každému, ak chce ísť niekto vyskúšať niečo k médiám, tak určite na našu školu, to je topka," odpovedal na otázku moderátora Pavla Danka "Čo ti dala SOŠ sv. Jozefa Robotníka?" Ondrej Bebjak, jeden z tvorcov videa.


 

"Robia vám tí študenti radosť?" znela otázka na dona Pavla Dzivého. Ten vo svojej odpovedi spomenul, že mladí sú úprimní. Čo majú na srdci, to povedia i pri svätej spovedi i pri osobných rozhovoroch. „Myslím, že tak krásne môžu rásť v škole, aj po duchovnej stránke, aj po odbornej,“ dodal salezián.

Z televízie odišli všetci bohato obdarený darčekmi, zážitkami i novými skúsenosťami. Veríme že sa do tohto projektu zapoja i budúci rok a povzbudia i svojich kolegov a spolužiakov.

Informoval: Daniel Imriška SDB, www.sos.sdb.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.