Obyvatelia Konga sa pred Vianocami modlia za mier vo svojej krajine

(Goma, Demokratická republika Kongo, 19. decembra 2012) – V nedeľu 9. decembra počas slávenia Eucharistie v saleziánskom centre v Gome vyzval biskup Théophile Kaboy k modlitbe za mier a spravodlivosť pre obete konfliktu, ktorý sa rozširoval počas posledných dvadsiatich rokov. Do všetkých farností, náboženských komunít a kláštorov v jeho diecéze bola rozoslaná modlitba Vianočnej novény s prosbou za modlitbu za mier v postihnutej oblasti. Každý deň má vlastnú tému a zvláštny zámer.

Dôvodom novény je útok skupiny M23 na mesto Goma, ktorý sa začal 20. novembra. „V čase, keď sa naše mesto Goma spamätáva z desaťdňovej nočnej mory vojny, keď všetka snaha opäť musí smerovať k nastoleniu trvalého mieru v našej drahej krajine, Demokratickej republike Kongo, začíname so zjednotenými srdcami túto novénu, aby sme nechali 'kamene Gomy kričať', ako odporúča Ježiš (Lukáš 19, 40), aby na konci bol medzi nami ustanovený Kráľ pokoja,“ píše biskup Kaboy.

Arcibiskup Bukavu, Mons. François-Xavier Maroy, uviedol: „Do našich dedín zasiali neistotu. Ľudia utekajú zo svojich obcí a združujú sa v Bukavu, v meste, ktoré trpí hladom a už si vyžiadal mnoho obetí.“ Demokratická republika Kongo je bohatá na prírodné zdroje, no obyvateľstvo z nich nemôže ťažiť. Poľnohospodárstvo má zároveň veľký potenciál redukovať chudobu. Rast v tomto sektore je dôležitý, zvlášť ak budú obnovené mnohé farmy, ktoré sú opustené.

V mestských oblastiach je situácia podobne zlá. V súčasnosti trpia ozbrojenými lúpežami, únosmi, vraždami, výbuchmi granátov.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.