Odborná porota ocenila humenské saleziánske divadlo

(Humenné, 7. augusta 2013) – V dňoch 27. – 30.7. sa v Močenku pri Nitre uskutočnil už 21. ročník celonárodného festivalu kresťanského divadla s názvom Gorazdov Močenok. Mladí zo saleziánskeho strediska v Humennom obsadili hrou o donovi Boscovi druhé miesto.

Po májovej premiére a niekoľkých vystúpeniach pre školy sa humenské saleziánske divadlo po dvojročnej odmlke opäť objavilo na súťaži. Tento rok vystúpilo osem súťažných divadiel z celého Slovenska, z toho niekoľko umeleckých škôl, dva súbory pod vedením profesionálnych divadelníkov a Podpaľač, ktorý spolu s rómskym súborom Čhave Kamoro zo Sninyobsadil obsadil druhú priečku. Humenčania neboli jediní mladí, ktorí zastupovali saleziánsku rodinu. Festivalu sa zúčastnili aj mladí z prešovského saleziánskeho strediska, ktorí vystúpili s horu Petra Timka Príliš malá izba pod režijným vedením Magdalény Žiakovej a Jakuba Muranského.   

Výkony jednotlivých súborov následne zhodnotila odborná porota. Postoj odbornej kritiky k saleziánskemu divadlu bol veľmi kladný. Porotcovia hodnotili pozitívne opätovnú účasť saleziánskeho divadla, ktoré je vždy energické a radostné a tiež vysoký počet chlapcov, ktorí v divadlách účinkujú. Vystúpenie Podpaľača ocenili aj samotní diváci dlhotrvajúcim potleskom.

Inscenácia Podpaľač je záverečnou časťou trilógie (Svätý komediant, Malý kominár) režiséra a autora hry saleziána Mariána Husára. V hre už tradične nechýbajú napínavé dobrodružstvá svätého vychovávateľa i jeho chlapcov. Celé dielo sprevádzala odborná pomoc profesionálov. Medzi divadelníkov zavítal šéf činohry Štátneho divadla v Košiciach Jozef Úradník, konzultantkou scenára bola dramaturgička Božena Čahojová (VŠMU), choreografickú stránku zastrešila Zuzana Bačova (Súkromná ZUŠ Via arto) a scénu navrhol tanečník a herec Pavol Danko. S hudbou pomohli humenskí rodáci Ľubica Čekovská, Adrián Harvan, Slavomír Štempák (Grady records).

Informoval: Michal SopiakFoto: M. Parn

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.