Ohliadnutie za návštevou pápeža Františka na Luníku IX (+ VIDEO)

(Košice, 22. novembra 2021) – Od septembrovej návštevy Svätého Otca prešli už dva mesiace. Prostredníctvom dvoch krátkych videí a jedného rozhovoru vás pozývame zaspomínať si na tento požehnaný čas.

Počas prípravy sídliska Luník IX na návštevu pápeža Františka vznikla iniciatíva umiestniť na bočnú stenu jedného z panelákov veľkoplošnú maľbu. Murálna maľba znázorňuje kvety vyrastajúce z puklín budovy. Návrh kvetov vytvorili miestne rómske deti na výtvarnom workshope a samotné dielo bolo realizované pod umeleckým vedením autorskej dvojice Oto Hudec a Igor Kupec v spolupráci s ETP Slovensko.

Dva mesiace po návšteve Svätého Otca sa podarilo dokončiť videodokument s názvom Kvety ako gesto, ktorý pochádza z dielne odchovanca prešovského saleziánskeho strediska Filipa Morjaka. Dokument popisuje ideové pozadie tvorby, zábermi zachytáva umiestnenie maľby na sídlisku a cez rozprávanie autorov vovádza diváka do procesu technickej realizácie.

Video i projekt vznikli s finančnou podporou magistrátu mesta Košice v spolupráci s občianskym združením Street art communication a komunitou saleziánov na Luníku IX.

Na saleziánskom youtubovom kanáli nájdete päťminútové video s názvom František na Luníku IX od Don Bosco media. V krátkom zostrihu ponúka zábery zo zákulisia príprav, sprievodného programu a priebehu stretnutia Svätého Otca s komunitou Rómov na sídlisku Luník IX. Obraz dopĺňajú krátke myšlienky z jednotlivých príhovorov, ktoré v ten deň odzneli a samotné slová pápeža.

V rubrike rozhovory na saleziani.sk si môžete prečítať rozhovor so saleziánkou spolupracovníčkou Barborou Okruhľanskou, ktorá spoluorganizovala návštevu Svätého Otca v Prešove. Prezradí, čo všetko bolo potrebné pripraviť, ako sa vysporiadala s problémovými situáciami a čo považuje za najsilnejší moment, v ktorom bolo cítiť Boží zásah.  

mk, Michal Žák SDB Foto: Street art communication, www.ascslovakia.sk

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.