Oslavy nekončia, Domka má narodeniny celý rok!

(Trnava, 15. júla 2016) – Výročné stretnutie v Domkastane prilákalo prvý júnový víkend na Radničné nádvorie v Trnave desiatky členov a priaznivcov združenia z celého Slovenska. Narodeninové súťaže či priestor na rozhovor a oddych na Festivale Lumen sa stali oslavou s mladými. So slávením však Domka ešte nekončí.

Združenie saleziánskej mládeže oslavuje tento rok už 25. výročie svojho založenia. Pre priateľskú a rodinnú slávnosť vybralo ústredie tentoraz priestor Festivalu Lumen, ktorý Domka každoročne organizuje v spolupráci so Saleziánmi don Bosca a mestom Trnava. Radničné nádvorie, tradičné pôsobisko domkárov počas festivalu, sa naplnilo členmi združenia, jeho priaznivcami či náhodnými okoloidúcimi. Prilákali ich atmosféra a súťaže zamerané na šikovnosť, obratnosť, logické myslenie či nápaditosť. „Domkastan tento rok skutočne ožil. Naši mladí prichádzali s nadšením a púšťali sa do náročných aj jednoduchších úloh, ktoré sme pre nich pripravili. Bol to narodeninový deň plný príjemných stretnutí a rozhovorov nielen o živote v ich strediskách, ale aj o tom čím žije každý jeden z nich,“ priblížila predsedníčka Lýdia Ondrejkovová.

V rámci priestoru na nádvorí ukázali Domku v novom svetle vďaka informačnému panelu s fotografiami členov jednotlivých stredísk. Jeho súčasťou bolo grafické spracovanie poslania a činnosti združenia. „Páči sa mi nápaditosť s akou spracovali život nášho združenia a ako pospájali fotky z našich stredísk s obrázkami, ktoré dokonca pripravila členka Domky. Veľmi sa mi páčila aj možnosť listovať starými výročnými správami a časopismi Domáci Holub a Animák,“ uviedla Dominika zo Žiliny. Každý kto navštívil Domkastan sa mohol ponúknuť z trojposchodovej narodeninovej torty, ktorá v sebe skrývala sladkosti i darčeky. Gratulanti si zároveň mohli zahrať spoločenské hry, neformálne debatovať a tí starší, aj pospomínať na začiatky a rozvoj združenia. „Chceli sme oslavovať prirodzene. Poďakovať Pánu Bohu na sv. omši a potom priniesť typicky saleziánsku rodinnosť v Domkastane. Vytvoriť priestor, kde sa ľudia stretnú, porozprávajú a zabavia, podobne ako to je v našich strediskách,“ uviedol riaditeľ ústredia Jaroslav Timko.

Párty na Festivale Lumen bola len začiatkom tohtoročných osláv štvrťstoročnice. Pôsobnosť Domky je viac než rozsiahla, od športu až po kultúru, a tak tomu v oblasti slávností nemôže byť inak. Tradičné „tvorivosti sa medze nekladú“ je v tomto prípade výstižné. „Uvažujeme o možnostiach ako vtiahnuť do oslavy aj samotné strediská. Pri 10. výročí to bol ples a pätnástka aj dvadsiatka sa oslavovali na horách, takže verím, že budeme tvoriví aj tentoraz. No a na konci októbra by sme radi pripravili oficiálnu oslavu pre pozvaných hostí a našich spolupracovníkov,“ dodal Jaroslav Timko. Súťaže, priestor na rozhovor či hry, narodeninová torta a veľké množstvo domkárov, to všetko sa stalo tohtoročným nezabudnuteľným prvkom výročnej slávnosti. Všetci zostávame vo veľkom očakávaní, čo Domka tento rok ešte prinesie.

Domka vznikla 30. októbra 1991 v Košiciach, ešte ako Združenie dospievajúcej mládeže DOM – Duchovná obnova mladých. Od roku 1994 sa združenie postupne rozširovalo do ďalších miest a na jeseň zrealizovalo prvé tri kurzy Školy pre animátorov. Typickou činnosťou v tom období boli športové turnaje, tábory, výlety, školenia, prednášky, duchovné aktivity a stretnutia mládeže doma i v zahraničí. Onedlho už Domka zastrešovala Festival Lumen a podieľala sa na príprave celoslovenských stretnutí mládeže FESTA. V roku 1997 sa hlavné sídlo presunulo do Bratislavy.  Zároveň začali vychádzať časopis Domáci Holub a štvrťročník Nové dimenzie. Od roku 1999 už organizácia používa názov DOMKA – Združenie saleziánskej mládeže a ako jedna z prvých spúšťa vlastný web. O štyri roky neskôr sa mohla Domka pochváliť 6000 aktívnymi členmi v 32 strediskách a od roku 2005 aj akreditáciou na vzdelávací projekt Škola pre animátorov. V tom čase realizovala viaceré medzinárodné podujatia, seminár Volunteer – Key to the future či tábor pre saleziánsku mládež Európy – Eurizon. V roku 2009 sa časopis Domáci Holub zmenil na Animák a neskôr AnimaWeb. V roku 2010 vznikol vzdelávací projekt Cesty zrenia a členovia Domky sa zapojili do pomoci okoliu prostredníctvom aktivity 72AA hodín. V roku 2013 bolo poslanie združenia aktualizované do súčasnej podoby a medzi vzdelávacie projekty pribudlo školenie lídrov 7 návykov.Dnes Domka pôsobí v 30 strediskách na celom Slovensku a združuje viac ako 7800 členov. Počtom členov, dobrovoľníkov a aktivít patrí k najväčším  mládežníckym organizáciám na Slovensku.

Zdroj: www.domka.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.