Ožil divadelný festival DVOR

(Dubnica nad Váhom, 13. novembra 2012) Obľúbený divadelný festival saleziánskych stredísk DVOR sa minulý týždeň prebral po desiatich rokoch k životu. Na divadelných doskách v Dubnici nad Váhom sa počas dvoch dní predstavili publiku divadelné súbory z Prešova, Rožňavy a Dubnice nad Váhom so svojou vlastnou tvorbou. Okrem nich v piatok nesúťažne vystúpili so svojim predstavením i hostia z Opatovej. 

Počas všetkých predstavení sedela v hľadisku odborná porota, ktorú tvorili Prof. PhDr. Božena Čahojová, Mgr. Art. Miriam Kičiňová a Mgr.Art. Jozef Abafi. Porota po každom predstavení zhodnotila samotné divadlo, no najmä poradila divadelným súborom, čo môžu do budúcna zlepšiť a často rozprúdila i debatu o najrôznejších divadelných otázkach.

Svoje dojmy z akcie nám prezradil jeden z  hercov Adam Siekel: „Na tomto festivale boli predvedené výborné herecké výkony, z ktorých som bol potešený a veľa krát možno aj prekvapený. Bolo pekné vidieť takto pokope mladých ľudí, ktorých fascinuje divadlo a taktiež vidieť, akým spôsobom sa mu venujú. Páčilo sa mi, že to bolo celé usmerňované a vysvetľované pohľadmi odborníkov, ktorí mali za účel vysvetliť, ako sa na divadlo pozerať, na čo si musíme dávať pozor, keď tvoríme nejakú divadelnú hru a iné odpovede na otázky týkajúce sa dramatického umenia. Touto cestou by som ešte chcel vysloviť jedno veľké ĎAKUJEME hlavným organizátorom tohto podujatia   don Lukášovi Stašákovi a don Mariánovi Husárovi, i všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o pekný priebeh celého podujatia.“

Napokon nám svoje pocity z  festivalu prezradila niečo aj členka poroty Mgr.Art Miriam Kičiňová:„Festival to bol trvaním i účasťou malý, ale veľký svojou dôležitosťou i posolstvom. Festival Dvor sa niesol v znamení hľadania podstaty. Mladých znepokojujú otázky zmyslu a podstaty, ale o to viac, prečo sa stráca zmysel, kedy sa stráca podstata a čo ostáva v tomto prázdne, ak vôbec niečo. Ale rovnako ich láka uvažovať nad vinou a nevinou, nad trestom a odpustením, nad neľahkým rozhodovaním sa medzi dvomi fatálnymi možnosťami s fatálnymi následkami. Ale jedno je isté, z videných inscenácií je zrejmé, že chápu, že skrz traumu a bolesť je možné prísť k očisteniu a k tomu, čo je podstatné. Vďaka za taký Dvor, na ktorom sa dobre hráva s dobrými organizátormi i divadelníkmi a s dobrým zmyslom pre zmysel. “

2012_11_13_dvor_6.jpg

2012_11_13_dvor_5.jpg

2012_11_13_dvor_4.jpg

2012_11_13_dvor_3.jpg

2012_11_13_dvor_2.jpg

2012_11_13_dvor_1.jpg

M.B.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.