Pápež Franatišek uvidí na Luníku IX aj panelák s veľkými kvetmi od detí

(Košice, 13. septembra 2021) – Počas prípravy sídliska Luník IX na návštevu pápeža Františka vznikla iniciatíva umiestniť na jeden z panelákov veľkú maľbu. Na bočnej stene, viditeľnej z príjazdovej cesty na sídlisko, po ktorej pôjde aj pápežská kolóna, sa už vynímajú na bielom pozadí veľké farebné kvety od miestnych detí.

„Murálna maľba znázorňuje kvety vyrastajúce z puklín budovy. Vyjadrujú krásu a húževnatosť, ktorá je schopná presadiť sa i v neľahkých podmienkach. Dielo reaguje na myšlienky pápeža Františka. Ten svoju pozornosť často smeruje na miesta, kam sa ostatní neradi dívajú, navštevuje chudobných, getá a periférie,“ uvádza salezián Michal Žák, spoluautor myšlienky a dodáva: „Na týchto miestach vyzdvihuje ľudskú hodnotu a krásu. Tie totiž náležia každému človeku, bez ohľadu na to, v akých podmienkach žije.“

Návrh kvetov vychádza z intenzívnej a niekoľkotýždňovej spolupráce s miestnymi rómskymi deťmi. Deti vytvorili kresby na výtvarnom workshope. Autori sú presvedčení, že pápež František obľubuje práve takéto jednoduché ľudské prejavy ako sú detské kresby či srdečne podarované kvety.

Za projektom murálnej maľby stojí spolupráca Saleziánov dona Bosca na Luníku IX, košického združenia Street art communication a ETP Slovensko. Projekt je financovaný z prostriedkov magistrátu mesta Košice.

Rastislav Hamráček SDB, hovorca saleziánov

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.