Pápež František ocenil svedectvo života blahoslaveného Titusa Zemana

(Vatikán, 1. októbra 2017) – Pápež František dnes ocenil svedectvo života nového slovenského blahoslaveného Titusa Zemana. Saleziána kňaza vyhlásil za blahoslaveného v sobotu v Bratislave – Petržalke kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Dňom liturgickej spomienky bl. Titusa Zemana ako patróna duchovných povolaní bude 8. január, deň, kedy sa „narodil pre nebo“.

“Drahí bratia a sestry, včera bol v Bratislave vyhlásený za blahoslaveného Titus Zeman, saleziánsky kňaz. On sa tak pripojil k dlhému zástupu mučeníkov XX. storočia, pretože zomrel v roku 1969 potom, ako bol dlhé roky uväznený pre svoju vieru a pastoračnú službu. Nech nás jeho svedectvo posilňuje v ťažkých chvíľach života a nech nám pomôže rozpoznať aj v skúškach Pánovu prítomnosť,” povedal pápež František počas dnešnej návštevy v talianskych diecézach Cesena a Bologna.

Dona Titusa si Svätý Otec uctil ešte koncom mája tohto roka. Don Jozef Slivoň, vicepostulátor v diecéznej fáze procesu blahorečenia dona Titusa, mal možnosť sa zúčastniť v Dome sv. Marty vo Vatikáne na rannej svätej omši s pápežom Františkom. Po nej predstavil Svätému Otcovi nový taliansky životopis dona Titusa „Oltre il fiume verso la salvezza“, ktorého autorom je pani Lodovica Zanet, spoluatorka Pozícia o mučeníctve dona Titusa. Tiež mu odovzdal taliansky preklad malého životopisu „Titus Zeman, martire per la salvezza delle vocazioni“ od Michala Títusa Radošinského. Tretím darčekom bola malá relikvia dona Titusa. Pápež František s radosťou prijal knihy, uctil si relikviu dona Titusa a udelil požehnanie pre prípravu a priebeh blahorečenia.

Don Titus Zeman (1915-1969) bol salezián kňaz, ktorý počas komunistického režimu v Československu organizoval výpravy, aby viac ako 40 mladých saleziánov mohlo dokončiť svoje štúdiá v zahraničí. Počas tretej výpravy ale Zemana spolu s ďalšími chytili a zatkli. Podstúpil potom náročný súdny proces, v ktorom mu hrozil trest smrti. Nakoniec bol 22. februára 1952 odsúdený na 25 rokov väzenia. Titus Zeman bol prepustený po 13 rokoch 10. marca 1964. Utrpenie spôsobené dlhým pobytom vo väzení spôsobilo, že zomrel päť rokov po prepustení, 8. januára 1969, v povesti svätosti a mučeníctva. Pápež František vo februári tohto roka rozhodol, že Titus Zeman bude blahorečený. Slávnostný úkon blahorečenia sa konal 30. septembra v Bratislave – Petržalke.

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.