Pápež František prekvapil saleziánky návštevou na XXIV. Generálnej kapitule

(Rím, 25. októbra 2021) – V programe XXIV. Generálnej kapituly saleziánok bola naplánovaná aj audiencia u pápeža Františka. Vzhľadom na pandemické opatrenia však nebola možná, pápež mal poslať pozdrav v podobe videa.

O 10:00 hod. sa sestry zhromaždili v kapitulnej sieni, generálna matka Chiara Cazzuola prečítala reč, ktorú mala pripravenú na audienciu. Potom sestry čakali, kým sa ozve Vatikán, aby si pustili video posolstvo Svätého Otca. Začali sa modliť ruženec. Po prvom desiatku sa otvorili dvere a vošla predchádzajúca generálna predstavená, matka Yvonne Reungoat, a za ňou pápež František. Svätý Otec ocenil radostné a hlučné privítanie 170 saleziánkami pochvalným „správny saleziánsky rachot“.

Nečakanú návštevu pápeža opísala Zdeňka Švédová, provinciálna predstavená českých saleziánok: „Bol veľmi spontánny a vtipný. Je neobyčajne ľudský, bezprostredný, chcel osobne pozdraviť každú z nás a chcel stretnúť i komunitu generálneho domu. Neskôr matka Chiara povedala, že to bolo jeho prianie prísť na kapitulu a prekvapiť všetky zúčastnené sestry. Priniesol aj nejaké dary a prosil o modlitbu slovami: ‚Modlite sa za mňa, pretože byť pápežom nie je jednoduché. Je to síce veľmi zábavné, ale nie je to jednoduché.‘“

Pri osobnom pozdrave českým sestrám saleziánkam Svätý Otec povedal, aby sa modlili, pretože vo Vatikáne sú v procese rozlišovania nového českého arcibiskupa.

Slová pápeža Františka:

Najhoršie, čo vás môže stretnúť je duchovné zosvetštenie. Zlý duch prichádza ako dobre vychovaný a pôsobivý a urobí z rehoľníčok staré panny. Dajte si na to pozor. Namiesto toho, aby ste boli zasvätené Bohu sa staráte o spory, ktoré máte medzi sebou. Je strašné stretnúť rozčúlené rehoľníčky, ako by si ráno namiesto mlieka dali ocot.

Buďte verné svojej charizme, ale nebuďte samé. Spolupracujte s inými kongregáciami, ale nie preto, že utekáte z tej vašej.

Majte v komunitách staré sestry a učte mladé, aby sa o ne starali. Možno, že niektorá stará sestra je trochu neurotická, ale to nevadí. Mladí sa musia naučiť mať babičky a starať sa o ne. Nedávajte staré sestry bokom.

Zdroj: salezianky.sk, fma.cz

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.