Perfomatívno-divadelné predstavenie tímu 70-tich nadšencov

(Žilina, 3. februára 2015) – Šesť desiatok saleziánskych dobrovoľníkov a animátorov vytvorilo v spolupráci so Saleziánmi dona Bosca v Žiline performatívno-divadelné predstavenie „Iba jeden…?“ Pri príležitosti roku osláv 200. výročia otca a učiteľa mládeže sv. Jána Bosca, zahrali divadelnú komédiu prvý februárový víkend vypredanej Veľkej sále Domu Odborov v Žiline.

Štyri mesiace príprav, tvorby scenára, kulís, kostýmov, scénografie i nácvikov si vyžiadali zapojenie šesťdesiatich hercov a tanečníkov i desiatky aktívnych pomocníkov, ktorí predstavenie zabezpečili po technickej stránke. Réžie predstavenia sa ujal 16-ročný študent gymnázia, ktorého doterajšie skúsenosti v oblasti divadla boli výlučne herecké. „Je to veľkolepá a mimoriadna oslava svätca, a preto si zaslúži viac času, priestoru, nácvikov a zapojených jednotlivcov. Dali sme tam mnoho zaujímavých a nových prvkov moderného divadla a vyzeralo to veľmi pekne. Bolo krásne sledovať tých, ktorí sa k nám pridali, pretože majú divadlo radi, a teraz sa v ňom sami našli. Myslím, že sa všetci veľmi snažili, pomaličky zisťovali a chápali súvislosti postáv a vlastne celého divadla,“ uviedol režisér Tadeáš Bolo. Námet čerpali z bollywoodskej komédie indického pôvodu „Lage Raho Munna Bhai“, ktorá u nás nie je príliš známa. „Scenár sme písali celý mesiac. Už koncom septembra boli prvé divadelné skúšky a keďže sme chceli zapojiť tých, ktorí sú ochotní, využívali sme viaceré talenty našich dobrovoľníkov a animátorov. Či už schopnosti a cit pre kostýmy, kulisy, scénografiu, svetlá alebo herecké a tanečné umenie, aby sa v tom mohol každý nájsť,“ priblížil scenárista a dramaturg Marián Drahoš SDB.

Celý príbeh sa odohráva na Slovensku v mafiánskom prostredí. Má dvoch hlavných hrdinov: mafiána Evgenija a rozhlasovú moderátorku Silvinku. On je typický mafián, ktorého život je plný násilia, vrážd a únosov. Ona je úspešná moderátorka rozhlasovej stanice Free time radio, vďaka čomu sa do jej hlasu, vystupovania a krásy, Evgenij platonicky zaľúbi. Ako je to v každom rádiu zvykom, Silvinka vyhlási pre ich poslucháčov súťaž. Kto správne zodpovie niekoľko otázok o donovi Boscovi, môže sa s ňou stretnúť v štúdiu. A tak milovaný a zároveň nenávidený mafián neváha, výzvu príjme a do súťaže sa zapojí. V tom čase sa mu však začne čoraz častejšie zjavovať duch sv. Jána Bosca. Popritom sa odvíjajú ďalšie príbehy, ktoré do Evgenijovho a Silvinkinho života hlboko zasahujú. Diváci sa tak stretli s dôchodcami, o ktorých sa moderátorka popri práci stará i s mafiánmi, ktorí sú zas súčasťou života nášho hrdinu. Rovnako s najväčším „záporákom“ príbehu mafiánom Rodrigom, ktorý všetkým komplikuje životy. Tiež s profesormi a študentmi, psychiatričkou a rôznymi úradníkmi, ktorí dotvárajú zápletku, komediálnosť i dramatickosť príbehu. Stali sa zároveň svedkami svadobnej drámy Rodrigovej dcéry, ktorej hviezdy predpovedali neúspech manželstva.

Kolosálne predstavenie prinieslo zároveň nový prvok do žilinských osláv sviatku svätca a zakladateľa saleziánskej rehole. „Mohlo to byť tak, že by každý spravil vlastnú scénku a dala by sa jednotiaca myšlienka. Ale takto sme mali pocit spolupatričnosti, budovali sme vzťahy, spoločne sme pracovali na diele… nie je to don Bosco pre jednotlivca. Je niečím, čo nás spája! Môže určitým spôsobom zmeniť každého a je na nás, ako sa k tomu postavíme,“ dodal Marián Drahoš SDB, ktorý zároveň stvárnil postavu mafiána Rodriga.

Spracovanie komédie, tragédie a drámy v jednom, vtiahlo divákov do deja natoľko, že vydržali trojhodinové predstavenie iba s krátkou prestávkou. Záverečného poďakovania sa ujal direktor saleziánskeho domu v Žiline don Peter Lukáčik SDB a slávnostné požehnanie prítomným udelil biskup Žilinskej diecézy Mons. Tomáš Galis. V slovách vďaky zároveň všetkých vyzval k životu po boku s donom Boscom, presne tak, ako to videli v divadle. Slovami svätca: „Da mihi animas, cetera tolle“, daj mi duše, ostatné si vezmi!

                    Informovala: Kristína Zelná

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.