Po stopách zrelosti

(Bobrovec, Krompachy, 27. marca 2013) – V tretí marcový víkend sa v Bobrovci a Krompachoch stretlo vyše 40 animátorov, ktorí túžia dať svojím zverencom to, čo práve potrebujú a dokážu prijať. Išlo o jarný kurz Ciest zrenia, ktorý pomáha podľa dôkladne pripravených itinerárov tvoriť program stretiek s ohľadom na všetky znaky danej vekovej kategórie.

Už samotná cesta do Krompách dávala účastníkom tušiť, aký bláznivý víkend znova prežijú. Aj napriek piatkovej snehovej kalamite a upozorneniu od školiteľov, že chápu, aké je nevyspytateľné počasie a čakajú ich aj o polnoci, všetci šťastne dorazili na miesto činu. „Čo sme prežili za polrok, čo sme aplikovali do našich stretiek z predchádzajúceho kurzu, aké bolo naše osobné zlepšenie v animátorstve…“, aj toto boli témy na debatu počas prvého večera.

Po odštartovaní druhého dňa modlitbou a raňajkami dostali animátori správu, že teroristi uniesli „ich deti“. A tak ich čakal prechod na Bačov vrch v tichosti a so zaviazanými očami, kde natočili pre nich malý odkaz. Deti im odkázali, že majú zguľovať svojich školiteľov, čo aj s radosťou splnili. Po obednej relaxácií v kruhu spoločenských hier pokračovali v programe po skupinách.

Skorým budíčkom začal posledný deň kurzu v stretnutí s Pánom počas svätej omše. Nasledovali krátke postrehy na školiteľov a hodnotenie účastníkov. O svoje pocity sa podelila animátorka Saška Kubovová: "Úžasné zážitky, skvelí ľudia a nové skúsenosti, presne to sú cesty zrenia. Naučili sme sa, ako môžeme mladým ponúknuť ešte niečo viac, kúsok seba. Pre mňa bola asi najväčším povzbudením radosť všetkých, že sa môžu venovať niečomu tak úžasnému a ich chuť dávať zo seba to najlepšie."

Pri kurze v Bobrovci išlo o animátorov, ktorých deti majú 10-12 rokov. V tomto veku chlapci a dievčatá často len začínajú navštevovať stretká a preto je veľmi potrebné naladiť ich na tú správnu atmosféru a ukázať im, čo im stretká môžu dať. Jarný kurz nadväzoval na ten jesenný, no zatiaľ čo jesenný kurz bol úvodom do filozofie Ciest zrenia a dával dôraz na dôležitosť stretiek vo výchove mládeže, jarný kurz bol zameraný viac prakticky. Prevládala výmena názorov a skúseností medzi animátormi, ktorí sa od jesenného kurzu výrazne posunuli, každý v niečom inom. Každé stretko ako partia je totiž iné a aby animátor dával svojím deťom to, čo potrebujú, musí sa „dostať do ich kože“, zistiť čo prežívajú, čo ich zaujme, čo nimi dokáže pohnúť. Hrami, ktoré si pre nich pripravili, im ukázali čo potrebujú deti zažiť, aby boli posunuté tým správnym smerom. „Bolo úplne super: školitelia, super ľudia, večerná hra. Tento víkend mi dal veľa, hlavne v oblasti vedenia stretka,“ vyjadrila sa Maruška z Košíc. Keďže sú kurzy Ciest zrenia rozdelené podľa veku detí, ktoré animátori sprevádzajú, tento kurz bol zároveň posledným, no mladí animátori vytvorili skvelú partiu a sú odhodlaní sa podľa možností stretávať aj naďalej.

2013 03 27 Cesty zrenia3

Informovali: Štefan Timko, Mathaus Van der Borsch

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.