Počuli ste už o Savio Race či Savio Run? Sviatok Dominika Savia oslávili u saleziánov bežeckými pretekmi

Saleziásnke stredisko v Dubnicinad Váhom v spolupráci so Základnou školou s materskou školou sv. Dominika Savia (CZŠsMŠ) usporiadali v sobotu 18. mája tradičný prekážkový beh Savio Race.

Takmer 50 pretekárov sa zišlo, aby športom oslávilo obľúbeného svätca Dominika Savia. Podporiť ich prišli aj rodičia, starí rodičia, kamaráti a súrodenci, a tak sa pri súťažnej trati za Kostolom sv. Jána Bosca zišla asi stovka ľudí.

Hlavný organizátor podujatia, don Marek Vaško, SDB, zhodnotil tohtoročný Savio Race slovami: „Veľmi sa teším, že sme si takto športovo mohli pripomenúť, že svätosť má veľkú cenu a že sa o ňu oplatí bojovať – tak ako to robil aj sv. Dominik Savio. Je skvelé, že sme sa v oslave spojili aj so školou, ktorá má sv. Dominika za patróna. Naši birmovanci niečo podobné zažili po prvýkrát. Už v piatok sa pričinili o prípravu dráhy a v sobotu boli s nami, od skorého rána až do upratania posledného kolíka. Preto chcem veľmi oceniť ich nasadenie a pomoc.“

Savio Race sa koná tradične v niektorú májovú sobotu pri príležitosti spomienky na sv. Dominika Savia, ktorého v saleziánskej rodine oslavujeme 6. mája. Okrem slávnostnej školskej svätej omše a piatkovej mládežky sa tento sviatok mladých slávi aj mimo kostola – práve obľúbeným športnovým podujatím.

Spojiť oslavu svätého Dominika Savia, šport a spoločenstvo strediska sa podarilo Michalovčanom 5. mája na bežeckom podujatí Savio Run 2024. V peknom počasí bežali všetci od najmenších 3-ročných, ktorí mali 100 m beh až po 3 km beh dospelákov v okolí strediska. Na prezentáciu sa dostavilo celkom 93 bežcov a pri hlavnom behu nechýbala ani asistencia Mestskej polície.

S myšlienkou zorganizovať beh prišiel animátor Marek Lesník a s partiou ďalších animátorov a podporou viacerých dospelých sa im ho podarilo zrealizovať. Detské trate – 100, 200, 300 a 600 m – sa bežali v priestore strediska s veľkou podporou fanúšikov. Zo štartu, vyzdobenom balónmi, bol vyznačený 200 m okruh, ktorý najstarší žiaci bežali trikrát. Menších pri ich behoch vždy viedol organizátor Marek, a tak im nielen ukazoval smer behu, ale bol pre nich aj veľkou motiváciou.

Pri hlavnom behu na 3 km nechýbali ani fanúšikovia pri trati a zastúpenie medzi bežcami mala aj saleziánska rodina. V cieli na každého čakala účastnícka medaila a občerstvenie.

Zdroj: saldub.sk, sdbmi.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.