Podobizeň bl. Titusa Zemana v ilavskej väznici dodáva väzňom odvahu polepšiť sa

(Ilava, 25. júla 2022) – V Ilave sa 16. júla konala spomienka na nespravodlivo väznených komunistickým režimom, ktorú organizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Začala sa sv. omšou vo Farskom kostole Všetkých svätých uprostred väznice, ktorej hlavným celebrantom bol don Jozef Luscoň SDB.

Nasledovala spomienka pri pamätných tabuliach na múre väznice pred kostolom, ku ktorým položili vence predstavitelia Mesta Ilava, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Konfederácie politických väzňov Českej republiky a Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Prítomní boli aj členovia Regionálnej organizácie Politickí väzni Zväz protikomunistického odboja III. odboj. Príhovory predniesli: bývalý politický väzeň Vladimír Domorák za KPVS, Milena Blatná za KPV ČR, primátor Mesta Ilava Viktor Wiedermann, riaditeľ ÚVTOS a ÚVV Ilava plk. Radomír Janík a Jozef Luscoň.

Program bol ukončený prehliadkou väznice, v rámci ktorej vystúpila aj väzenská hudobná skupina pod vedením evanjelického väzenského kaplána npor. Dušana Vaňka. Počas prehliadky sa prihovorili aj niektorí bývalí politickí väzni, ktorí si zaspomínali na väznenie v Ilave.

„Vo väznici v Ilave boli väznení mnohí slovenskí trpitelia za vieru. Tu si odpykávali tresty biskupi, saleziáni a predstavení reholí. Všetci boli odsúdení na dlhé roky väzenia. Ide vlastne o miesto, kde sa stretli mnohí slovenskí blahoslavení a Boží sluhovia ako: Metod Dominik Trčka, don Titus Zeman, Pavol Gojdič, Ján Vojtaššák, Janko Havlík, Štefan Barnáš a ďalší. Niet pochýb, že posvätili tento priestor. Fotografia blahoslaveného Titusa Zemana sa nachádza vo väzenskej kaplnke a dodáva odvahu polepšiť sa aj súčasným väzňom,“ povedal don Luscoň.

Informoval: P. Sandtner, J. Luscoň SDBFotografie: Michal Halenár

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.