Poľskí saleziáni sa pripravujú na SDM

(Krakov, 12. júla 2017) – Niekoľko dní pred začiatkom Svetových dní mládeže (SDM) 2016 prinášame krátky rozhovor s provinciálom saleziánskej provincie v Krakove, donom Dariuszom Bartochom.

Ako idú prípravy na sviatok kresťanskej mládeže u saleziánov?

Pripravujeme sa už dlho, veľmi dbáme na prípravu. Ako hostitelia sa snažíme urobiť všetko pre našich hostí. Chceme, aby si odniesli krásne spomienky. V krajine svätého Jána Pavla II., ktorý založil SDM, sú vítaní! Okrem toho, vždy, keď saleziáni stretnú mladých ľudí, zrodí sa radostná oslava: verím, že to tak bude aj tentokrát. To si želám a snívam o tom.

27. júla, počas SDM, bude stretnutie saleziánskeho mládežníckeho hnutia. Ako sa takéto hnutie začalo?

Saleziánske mládežnícke hnutie charakterizuje jeho mládežnícky pôvod. Mladí sami, spontánne, priviedli hnutie k životu. Za "deň zrodu" môžeme považovať stretnutie mladých z celého sveta v septembri 1988 na Colle don Bosco, pri príležitosti stého výročia od smrti dona Bosca. Táto nezabudnuteľná skúsenosť spoločenstva bola ako kvas pre saleziánske mládežnícke hnutie.

Dnes patrí pod hnutie veľa skupín a združení, alebo ho priamo tvorí. Ponechávajú si svoju organizačnú autonómiu, pracujú na rôznych miestach a rozličnými spôsobmi, ale identifikujú sa so saleziánskou spiritualitou a pedagogikou. Jednou z charakteristík saleziánskeho mládežníckeho hnutia je túžba raz za čas sa spoločne stretnúť. A kde je stretnutie, je samozrejme aj oslava, ako počas dvestoročnice v Turíne, a ešte predtým, počas SDM 2013 v Riu de Janeiro.

Osobne ste sa už zúčastnili iných SDM. Aké spomienky ste si odtiaľ priniesli?

Zúčastnil som sa troch SDM: v roku 1991 v Čenstochovej, v roku 2000 v Ríme a v roku 2002 v Toronte. Každé obdobie a miesto pripomína iné spomienky. V Čenstochovej som sa zúčastnil ako študent teológie, mal som na starosti privítať 200 ľudí z východnej Európy.

V roku 2000 som šiel do Ríma rovno z Čenstochovej – kde boli paralelné SDM, pre 100 000 mladých Poliakov – zúčastnil som sa len záverečného ceremoniálu, cestovali sme s dvoma kolegami autom.Pamätám si chladnú noc na Tor Vergata a Jána Pavla II., už slabého, ako hovoril silným hlasom. Mal veľký dopad na mladých ľudí, a keď prechádzal pomedzi nich, bolo to niečo výnimočné. Pamätám sa, že hneď, ako niekto zakričal "Pápež je tu!", všetci nechali tak to, čo robili a bežali sa naňho pozrieť. To isté sa stalo aj v Toronte.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.