Poniklec parí – tábor saleziánov z Banskej Bystrice

(Poniklec, 9. júla 2013) – Letný tábor je pre mladých od saleziánov z Banskej Bystrice vyvrcholením roka. Počas týchto dní vymeníme stereotyp školy alebo práce za usmiate detské tváričky, naháňanie sa po stanoviskách, výlety do prírody či iné zaujímavé aktivity.

Areál Poniklec neďaleko Podbrezovej opäť privítal deti a s nimi aj nás – zapálených animátorov. Počas prvého dňa si už tradične vymýšľali skupinky názvy a scénky, ktorými sa predstavili na večernom programe.

Prvý táborový deň bol egyptský. Stali sa z nás faraónovi otroci a museli sme pracovať, aby sme pre faraóna zabezpečili dostatok surovín. Na naše čelo sa postavil Mojžiš, ktorý nás previedol cez Červené more a spoločne sme tiež prežili 10 egyptských rán.

Vďaka počasiu a improvizácii animátorského tímu sme sa na výlet vybrali namiesto soboty v nedeľu. Putovali sme po skupinkách a našou úlohou bolo nájsť odkazy podľa indícii, ktoré sme dostali. Cieľ cesty bol v dedinke Osrblie, kde sme mali spoločnú svätú omšu. Pozbierané odkazy obsahovali informácie týkajúce sa miesta, oblasti alebo mesta nášho krásneho Slovenska, o ktorom si každá skupinka na večernom programe pripravila krátku prezentáciu.

Na tábore nesmie chýbať športový deň – ten tohtoročný mal tému "Život v počítačovej hre". Chlapčenské a dievčenské skupinky sa spojili a vytvorili skupiny Happy Aquarium, Super Mario, Angry Birds a Farmville. Súťažilo sa oddelene v rôznych športoch – chalani vo futbale, bigese a floorballe a dievčatá v méte a šatke. Tesne pred západom slnka mali deti možnosť sledovať exhibičný zápas animátorov proti animátorkám v touch rugby.

Do druhej polovice tábora sme sa dostali ako Rimania. Ráno nás privítal Cézar, ktorého zavraždili senátori už na rozcvičke. Celý deň sprevádzali vzbury a zmeny panovníkov. Osadníci tábora zapálene budovali Rím pri strategickej hre. Poobede však prišiel cisár Nero, ktorý vybudovaný Rím naozaj zapálil. Takýto čin bojovníci v tábore nenechali bez odozvy a na lúke pod táborom sa odohral boj, ktorý znamenal porážku cisára Nera.

Bol raz jeden život – tak sme nazvali ďalší táborový deň. Boli sme rozdelení na dve skupiny – vírusy a vitamíny. V týchto skupinách sme súťažili medzi sebou na stanoviskách. Objavovali sme cievnu, nervovú sústavu, črevá, kosti, svaly či končatiny. Súťaženie bolo vyrovnané a preto o víťazovi rozhodla večerná hra – šatkovica, ktorú vyhrali vírusy. Pekný deň sme spoločne ukončili s gitarou pri opekačke.

V posledný táborový deň sme sa zobudili v Číne. Naučili sme sa vyrábať 3D origami a budovali sme pracovnú morálku. Desiata sa podávala v bambusovej záhrade a každý zamestnanec pásovej výroby si vo svojej porcii našiel poučnú myšlienku, napríklad: "Ak chceš byť celý život šťastný, venuj sa včelárstvu." Ako to už býva zvykom, posledný táborový večer sa nezaobíde bez diskotéky a zábavy. Večerný program zahŕňal vyhodnotenie najkrajšieho papierového draka (3D origami), ktorých sme sami vyrobili, stánky s občerstvením, ochutnávku ryže či čínskej polievky. Na záver bol prichystaný veľkolepý čínsky ohňostroj a prezentácia fotiek spolu s večerným slovkom.

Lúčenie býva vždy náročné. O to viac, ak sa s niektorými kamarátmi uvidíme až o rok na tábore. Preto sa už teraz tešíme na ďalší ročník tejto skvelej akcie a ďakujeme všetkým, ktorí akokoľvek priložili ruku k dielu aj všetkým rodičom, ktorí ku nám svoje deti poslali a tým nám spríjemnili týchto jedinečných 7 dní v roku.

 

 

 

Informoval: Martin FuniakVideo: Martin Funiak

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.