Popradská animátorka získala európske ocenenie

(Poprad, 26. októbra 2021) – Členka popradského saleziánskeho mediálneho tímu, animátorka Gréta Galajda, získala špeciálnu cenu vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v celoslovenskej súťaži Naša nedávna história: Druhá svetová vojna. Keďže pandemická situácia pred rokom neumožnila Gréte prevziať si cenu osobne, stalo sa tak v polovici tohto októbra.

S cieľom sprístupniť mladej generácii zrozumiteľnou a im blízkou formou informácie spojené s novodobou históriou Slovenska, pripravil Klub 89, o.z. pod názvom Naša nedávna história projekt súťaží. V roku 2020 bola súťaž tematicky zameraná na 75. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Gréta sa do nej zapojila krátkym videom s názvom Príbeh Alice Ballovej v kategórii dokumentárna tvorba.

„Film je mojou vernou súčasťou, to je o mne známe. No tajomstvá druhej svetovej vojny ma vždy lákali a v danom momente sa mi v hlave vynorila spomienka na rozprávanie mojej mamky o jednej učiteľke z gymnázia, ktorá prežila pobyt v koncentračnom tábore,“ opisuje študentka začiatok jej cesty. Zo spomienok susedov, priateľov, kolegov, či bývalých žiakov gymnázia, ktoré doplnila informáciami z rôznych archívov zostavila mozaiku Alice Ballovej. Ženy, židovského pôvodu, ktorá o sebe hovorievala, že prežila to najlepšie i to najhoršie.

Za mladou filmárkou osobne pricestoval do Popradu vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, aby jej odovzdal diplom i vecnú odmenu. Viac o úspechu mladej študentky sa dočítate TU. Jej krátky dokument si môžete pozrieť na tomto linku.

Z Grétinho úspechu sa úprimne tešia aj popradskí saleziáni a na svojej webovej stránke píšu: „Ďakujeme všetkým priaznivcom popradského saleziánskeho diela za modlitbovú podporu našich mladých, ktorá sa potom prejavuje naozaj rôznymi spôsobmi.“

Zdroj: ssdtpp4gym.edupage.org

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.