Potešte Ukrajincov vo vašom okolí ich typickým veľkonočným koláčom

(Bratislava, 13. apríla 2022) – Tohtoročné sviatky Veľkej noci budú pre saleziánsku rodinu na Slovensku mimoriadne. Súčasťou života našich komunít, stredísk a farností sa stali mnohí utečenci z Ukrajiny. Hoci naše liturgické zvyky nie sú úplne tie isté, to čo nás spája je viera v Umučeného, Ukrižovaného a Zmŕtvychvstalého Ježiša Krista.

Aj pre chlapcov z ľvovského saleziánskeho sirotinca Pokrova, ktorí sú v dočasnej starostlivosti slovenských saleziánov, to nebude iné. Aby chlapci prežili sviatky čím viac v prepojení so svojou kultúrou a zvykmi, za pomoci vychovávateliek, ktoré ich sprevádzajú, sme pre vás pripravili recept typického ukrajinského veľkonočného koláča s názvom „Pascha“.

Pascha (recept z Ľvova)Ukrajinský veľkonočný koláč, podobný na taliansky panettone. V Rusku sa nazýva kulič.

Potrebujeme:1 kg hladká múka400 ml 3,5% mlieko10 žĺtkov200 g Hera na pečenie300 g kryštálový cukor1/2 kávová lyžička soli2 ks vanilkový cukor50 g droždie 100 g hrozienka alebo kandizované ovocie premyté horúcou vodou. Vysušíme a obalíme v múke. 1 ks citróna alebo pomaranča – nastrúhaná kôra

Postup:1. Do zohriateho mlieka dáme 100 g cukru, 200 g múky a tiež droždie. Zamiešame. Necháme v teple aspoň 30 – 40 min, aby sa cesto zdvihlo. Zatiaľ si žĺtky premiešame do jednoliatej masy. 2. Do nakysnutého cesta pridáme 200 g cukru, 10 žĺtkov, 600 g múky (ak treba aj trochu viac). Rukou zamiesime. Doplníme hrozienka a nastrúhanú kôru z citrusu, zamiešame. Roztopenú Heru tiež dolejeme do cesta. Ak sa v tomto štádiu cesto lepí na ruky, doplníme trochu múky. Zamiesené cesto necháme v teple približne 40 – 50 min.3. Znovu rukou premiešame cesto. Necháme cesto ďalej pracovať cca 30 min. Potom nalejeme cesto do formy. 4. Formy na paschu môžu byť rôzne. Poslovenčená verzia by mohol byť aj najväčší rozmer košíčkov na muffiny. Ak chcete viacero menších koláčov, môžete tiež využiť použité plechovky od kukurice, prípadne hrnčeky. Ak uprednostníte rodinnú veľkosť, použite hrniec bez plastových častí. Domácu formu je treba vystlať papierom na pečenie. Nalejeme cesto výšky jednej tretiny formy.5. Počas 30-40 min sa cesto vo forme zdvihne. Môže sa zdvihnúť až po okraj, možno aj trochu vyššie. 6. Následne formy vložíme do rúry vyhriatej na 200 stupňov, po 10 min znížime na 170 – 180 stupňov. Pečieme 30 – 40 minút. Počas pečenia neotvárame rúru, aby cesto nespadlo.7. Po tom ako pascha vychladne, ju môžeme vybrať z formy. Zvrchu je možné paschu ozdobiť, napríklad zvyšnými bielkami, ale nie je to nevyhnutné8. Pascha môže potešiť Ukrajincov vo vašom okolí, pripomenúť im sviatok Pánovho Zmŕtvychvstania. Alebo vám môže pomôcť viac sa spojiť s utrpením obyvateľov Ukrajiny.

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.