Pôvodní obyvatelia oslavujú kanonizáciu prvej Indiánskej svätej

(ANS, San Pedro Carchá, Guatemala, 26.10. 2012) V nedeľu 21. októbra sa vyše tisíc mladých ľudí zišlo v dedine Tanchí, patriacu pod saleziánsku misiu v San Pedro Carchá, aby oslávili kanonizáciu mladej pôvodnej obyvateľky Kanady Kateri Tekakwitha, ktorá sa v ten istý deň konala v Ríme. 
 

ib_9337__2012_540x360.jpg

 

Novú svätú si počas štvorhodinovej omše uctili chlapci z desiatich komunít v okolí miestneho kostola. Hlboko ich k nej viaže spoločná príslušnosť k pôvodnému obyvateľstvu Severnej Ameriky.
Eucharistické slávenie predchádzali tance a spevy na počesť svätej Kateri a zobrazenia scén z jej života, ktoré vytvorili a predviedli samotní mladí.

 

ib_9340__2012_540x360.jpg

 
Dušou tejto farebnej a radostnej oslavy boli pôvodní obyvatelia zapojení do projektu  Kongregácie sestier zmŕtvychvstania, ktorá bola založená saleziánskym misionárom donom Jorge Puthenpurom, pôvodom z Indie, ktorý viac ako štyridsať rokov pracoval medzi domácimi z Guatemaly.
 
Pastoračný vzdelávací projekt organizovaný Sestrami zmŕtvychvstania, ktoré v týchto dedinách vedú domáce komunity, sa symbolicky nazýva „Talita Khum“ (Dievča, hovorím ti, vstaň) a odkazuje na slová, ktoré Ježiš povedal pri zázraku vzkriesenia Jairovej dcéry (Mk 5, 41). Projekt, ktorý bol pôvodne určený iba pre mladé ženy, sa nedávno rozrástol aj na deti a mladých. Zahŕňa rodinné a pastoračné záväzky voči ľudskému rozvoju.
 
Vďaka tomuto inovatívnemu projektu sa v komunitách pôvodného obyvateľstva vytvorilo prostredie intenzívneho kresťanského života, ktorý pripomína prvotné Cirkvi –malé skupiny rodín zhromaždené okolo Božieho slova a spoločne žijúce v službe jeden druhému.
 
Viac o novej svätej, Kateri Tekakwitha, ako aj o ďalších šiestich nových svätcoch, sa môžete dozvedieť z homílie Svätého Otca na stránke Vatikánskeho rozhlasu TU .
 
ANS, krátené a upravené tl 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.