Prehľad dôležitejších udalostí saleziánov za rok 2019

(Bratislava 31. decembra 2019) – Zo správ nášho portálu saleziani.sk prinášame výber niektorých dôležitejších udalostí z roku 2019, ktoré sa týkali saleziánskej rodiny a mladých na Slovensku.

8. januára sme si pripomenuli 50 rokov od smrti blahoslaveného Titusa Zemana. Svätú omšu z Vajnor, ktorú slávil provinciál don Ižold a v homílii sa prihovoril don Luscoň, prenášala TV Lux.V ten istý deň slávil svätú omšu v Bazilike Božského Srdca v Ríme pri tejto príležitosti hlavný predstavený saleziánov don Artime.

2019 01 04 50r-TZ-logo

23. januára počas Svetových dní mládeže v Paname sa konala Fiesta saleziánskeho mládežníckeho hnutia. Prišlo na ňu asi 2500 saleziánskych mladých.

26. januára sa v Ružomberku konal charitatívny hokejový turnaj kňazov, a v tíme rehoľníkov sa predstavilo aj viacero saleziánov.

31. januára pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty pápež František hovoril v kázni o svätcovi dňa – donovi Boscovi.

3. februára oslávili v Dubnici nad Váhom 50 rokov pôsobenia saleziánov. Vrcholom osláv bola slávnostná akadémia s 52 účinkujúcimi.

12. februára sa začalo trojdňové prvé zasadnutie provinciálnej akpituly saleziánov. Ako regulátor ju viedol don Pavol Grach.

2018 02 14 kapitula2

21. februára sa začalo vo Vatikáne veľké pracovné stretnutie 114 zástupcov biskupských konferencií a ďalších biskupov a kardinálov o ochrane maloletých pred zneužívaním. Zúčastnil sa na ňom aj Mons. Vladimír Fekete SDB, Apoštolský prefekt Azerbajdžanu.

24. februára oslávilo saleziánske stredisko Košice – Tri Hôrky desať rokov existencie. Pri oslave nechýbali saleziáni a sestry saleziánky, ktorý počas tohto obdobia v stredisku pôsobili.

2019 02 25 3horky2

26. februára obdržal generálny postulátor saleziánov Apoštolské brve o blahorečení Titusa Zemana; oficiálny pamätný dokument o blahorečení, ktorý nesie aj pápežskú pečať.

3. marca vyvrcholilo v žilinskom stredisku víkendové stretnutie vyše 150 miništrantov zo saleziánskych stredísk.

6. marca, na začiatku pôstu, inštalovali v Kostole sv. Jána Bosca v Bratislave-Trnávke v priestore oltára veľkú textíliu „Pôstne plátno“.

7. marca hostil prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti Medzinárodného dňa žien medzi desiatimi výnimočnými ženami Slovenska aj zástupkyňu rehoľníčok, provinciálku saleziánok sr. Moniku Skalovú.

2019 03 08 obed4

8. apríla sa zavŕšilo 150 rokov od založenia Združenia Márie Pomocnice (ADMA).

9. apríla bola zverejnená správa o požehnaní obnovenej kaplnky blahoslavenej Márie Troncattiovej v priestoroch domu sestier saleziánok v Nitre. Kaplnku požehnal nitriansky biskup Mons. Vilam Judák.

25. apríla sa skončilo druhé, jarné zasadnutie provinciálnej kapituly saleziánov. Popri témach, ktorým sa účastníci venovali, zvolili aj delegáta a jeho náhradníka na generálnu kapitulu, ktorá sa bude konať v Turíne v roku 2020.

2019 04 25 pk 3den4

2. mája sa začalo v Mníchove štvordňové stretnutie saleziánskych vydavateľstiev Európy, nechýbalo ani slovenské Vydavateľstvo Don Bosco, ktoré reprezentoval jeho riaditeľ Ing. Rastislav Sitár.

5. mája vyvrcholil v Dolnom Kubíne už 16. ročník volejbalového turnaja KubCup; v 36 tímoch súťažilo 380 mladých, v službe bolo 70 dobrovoľníkov.

29. mája zakončili v Poľsku provinciálne rady sestier saleziánok z východnej Európy víkendový seminár o vplyve komunizmu. Na stretnutí bola prítomná aj generálna matka sr. Yvonne Reungoat; medzi prednášajúcimi bol aj don Michal Vojtáš.

2. júna zakončilo 19 mladých tretí víkendový kurz prvého ročníka Teológie pre mladých; súčasťou prvého roku bola začiatkom septembra ešte týždňová „letná škola“.

22. júna sa v Šaštíne konala ďakovná púť združenia Exallievov a priateľov dona Bosca pri príležitosti 20. výročia vzniku združenia na Slovensku. Viac ako 650 pútnikov priviezol špeciálny vlak.

23. júna sa v talianskom prímorskom meste Vieste utopil 46-ročný don Jozef Kabina z komunity ponoviciátu v Žiline.

2019 06 24 zomrel kabina2

1. júla oslávil don Alojz Ondrejka z komunity v Bardejove diamantové výročie svojho kňazstva, vysvätený bol 1.7.1959 v Bollengu pri Turíne.

26. júla bola zverejnená správa o uvedení slovenskej verzie aplikácie Tweetuj s Bohom; aplikácia je súčasťou knižného projektu, ktorý prinieslo na Slovensko Vydavateľstvo Don Bosco v roku 2017.

15. augusta zložili v Poprade-Veľkej svoje prvé sľuby dvaja noví slovenskí saleziáni Michal Privarčák zo Žiliny a Štefan Timko z Prešova.

19. augusta prišla navštíviť rodisko bl. Titusa skupina asi 30 mladých z oratória v talianskej Macerate.

7. septembra v Bratislave zložili doživotné rehoľné sľuby piati mladí saleziáni: Peter Boško, Ján Butkovský, Daniel Holúbek a Jozef Peržeľ ako študenti teológie a Jozef Martinek ako koadjútor – rehoľník bez kňazského svätenia.

2019 09 09 sluby2

13. septembra bola zverejnená informácia, že v elektronickej verzii breviára sa už nachádzajú aj kompletné slovenské texty na sviatky saleziánskych svätých a blahoslavených.

13. septembra zomrel v Dubnici nad Váhom vo veku 90 rokov don Jozef Kosmál. Pochovali ho 19. septembra na dubnickom cintoríne.

20. septembra sa v Bratislave pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska konala konferencie o pastorácii Rómov, na ktorej vystúpili aj saleziáni don Peter Varga pôsobiaci na Poštárke v Bardejove a don Pavol Degro, direktor saleziánskeho diela na Luníku IX.

2019 10 04 konferencia o Romoch4

24. septembra v Ríme vyvrcholili oslavy 25. výročia založenia sekulárneho inštitútu Dobrovoľníci s donom Boscom. Na oslavách nechýbali ani zástupcovia zo Slovenska.

26. septembra bola publikovaná správa o vydaní knihy „Historický náhľad do dejín slovenských saleziánov, od dona Bosca do roku 1924“, ktorej autorom je Zlatko Kubanovič. Knihu vydalo Vydavateľstvo Don Bosco.

29. septembra vyvrcholilo v Banskej Bystrici dlho pripravované stretnutie saleziánskych animátorov pod názvom AABB (Akcia Animátor Banská Bystrica). Podujatie bolo poďakovaním stovkám mladých za ich animátorskú prácu v saleziánskych strediskách.

2019 10 01 aabb-1

24. októbra zakončil niekoľko dňovú animačnú návštevu Slovenska hlavný radca pre spoločenskú komunikáciu don Filiberto González. Navštívil noviciát v Poprade, saleziánske dielo Košice-Tri Hôrky, študentov odboru Grafik digitálnych médií na SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline a tiež Vydavateľstvo Don Bosco a mediálnu redakciu v sídle provincie v Bratislave.

27. októbra sa v Smižanoch skončila provinciálna kapitula sestier saleziánok. Okrem iného volili svoju delegátku na generálnu kapitulu v Ríme v roku 2020.

6. novembra sa v Badíne skončilo dvojdňové formačné stretnutie o saleziánskom prístupe k digitálnemu svetu.

10. decembra zomrel v Spišskej Kapitule vo veku 96 rokov don Vít Ušák, pochovali ho 14. decembra na cintoríne v Poprade-Veľkej, kde od roku 1997 pôsobil v komunite saleziánskeho noviciátu.

13. decembra vymenoval hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime nového provinciála pre slovenských saleziánov. Bude ním don Peter Timko (46). Svoj mandát začne v priebehu roka 2020.

2019 12 13 provincial-timko1

14. decembra uplynulo 80 rokov od zriadenia slovenskej saleziánskej provincie Márie Pomocnice. Prvým provinciálom bol don Jozef Bokor.

spracoval rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.