Príjemné spomienky aj praktické rady do života. Čo ďalšie priniesli mladým animátorské víkendovky?

(Banská Bystrica, Poprad, Košice, 27. októbra 2022) – V októbri mali mladí zo saleziánskych stredísk priestor na stíšenie, oddych, spoločné aktivity aj vzdelávanie. Ako sa dá toto všetko zažiť za jeden víkend, prezradia čerství absolventi jesenných animátorských víkendoviek.

Opäť poznáme dona Bosca o kúsok viac

V piatok 14. októbra sa partia animátorov z banskobystrického Salezka vybrala na chatu v Banskej Belej na prvú Strediskovú školu animátorov (SŠA) v tomto školskom roku.

Mladí mali možnosť duchovne pookriať počas duchovnej obnovy, ktorá bola na tému Biblia. Prišiel ich pozdraviť a povzbudiť aj salezián a misionár Peter Lorenc.

Počas víkendu nemohol chýbať ani zábavný program, pri ktorom sa všetci animátori trochu odreagovali. Aby postupne napredovali aj vedomostne, v rámci víkendu sa venovali téme Štyri piliere saleziánskeho domu. Zoznamovali sa so saleziánskymi svätými a blahoslavenými.

Vďaka Jurajovi Holdošovi spoločne rozoberali problematiku riešenia konfliktov. Tieto vedomosti budú mať následne možnosť využiť nielen v rámci animátorskej služby, ale aj v bežnom živote.

„Čas s animátormi si vždy veľmi užívam a ani táto SŠA nebola výnimkou. Boli sme na krásnom mieste, jedli sme výborné jedlá, nasmiali sme sa, rozprávali do noci. A okrem toho sme aj o niečo viac spoznali dona Bosca,“ zhodnotila animátorka Tereza Mečiarová.

Prečo sme sa chceli stať animátormi?

V rovnakom čase sa prvej animátorskej víkendovky v tomto školskom roku zúčastnili aj mladší a starší animátori zo saleziánskeho strediska na Troch hôrkach v Košiciach. Čakal na nich bohatý program, plný hier, aktivít, vzdelávania, odovzdávania skúseností a duchovných ponúk. Okrem toho sa animátori zamýšľali nad službou, ktorú vykonávajú prostredníctvom stretiek a krúžkov.

„Pozorovali sme rôzne fotografie, na ktorých sme boli my, ked sme boli ešte len deťmi. Premýšľali sme nad svojimi koreňmi a nad tým, prečo sme sa chceli stať animátormi, čo nám naši animátori odovzdali a naopak, čo my chceme odovzdať našim deťom na stretkách a krúžkoch,“ opísala sobotňajší program animátorka.

Nechýbala duchovná obnova, počas ktorej mladí mali možnosť navštíviť dve miesta – PÚŠŤ – miesto modlitby a ticha alebo – OÁZU -, kde mohli načerpať sily pomocou čítania Božieho slova. Duchovnú obnovu zakončili svätou omšou.

„Každý z nás si z tejto víkendovky odnáša veľa príjemných spomienok a praktických rád. Tešíme sa na ďalšie takéto sústredenie animátorov, ktoré sa uskutoční na jar a dovtedy, plní elánu, pokračujeme v službe, ktorej sme sa tento víkend znovu niečo nové priučili,“ dodala animátorka Andrea.

Obyčajne neobyčajné témy

Druhý októbrový víkend sa v popradskom oratku po svätej omši začala animátorská víkendovka. Atmosféru na začiatku navodila krátka ukážka z filmu Don Bosco a malá scénka. Následne sa animátorský tím vybral na chatu v Kvetnici.

V sobotu na nich čakalo množstvo nových poznatkov a zážitkov. Najväčší z nich bola návšteva sestry saleziánky Evy Rušinovej, ktorá svojou osobnosťou a charizmou zabezpečila nezabudnuteľný zážitok z prednášky na Obyčajne neobyčajné témy.

Ako hodnotia víkendovku mladí? „Rozobrané témy, zodpovedané otázky na rôzne problematiky, a to všetko sprevádzané úžasným humorom a pochopením našej sestry Evy prispeli k príjemnej nálade, ktorá medzi nami vznikla. A tak deň ubehol, prišiel večer a každý mohol ísť spať s príjemným pocitom, že ho zajtra čaká duchovná obnova. Tá padla na úrodnú pôdu a za náš animátorský tím vyslovujeme úprimnú vďaku za tento príjemne prežitý čas.“

Zdroj: sbb.sk, 3horky.sk, salezianipoprad.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.