Prímestský tábor v Novej Dubnici priblížil deťom 100 rokov pôsobenia saleziánov na Slovensku

Prvý prázdninový týždeň sa v saleziánskom stredisku v Novej Dubnici uskutočnil prímestský tábor. Téma tábora sa niesla v znamení storočnice príchodu saleziánov na Slovensko. O 127 detí sa staralo 49 animátorov a traja saleziáni. Don Bosco každý deň listoval v albume dejín slovenských saleziánov od roku 1924 až po rok 2024.

„V každom z nás je obrovský potenciál. Tak ako saleziáni, aj my môžeme meniť svet okolo seba. Malými činmi lásky, dobrou náladou a ochotou pomáhať druhým.“ To bola myšlienka prvého dňa. Deti si počas tábora priblížili prvé roky pôsobenia saleziánov na Slovensku, ktoré sa niesli v znamení stavania oratórií.

Každý deň bola súčasťou programu svätá omša, počas ktorej sa deťom prihovorili štyria saleziáni. Vysvetlili im myšlienku dňa a tú potom prehĺbili počas stretiek. Najstarší spolubrat don Štefan Wallner si zaspomínal, ako prežíval svoje tajné saleziánske roky počas komunizmu.

Deťom sa animátori dopoludnia a poobede cez rôzne hry snažili sprostredkovať myšlienku, že saleziáni sa nevzdávali a aj počas ťažkých vonkajších podmienok dokázali byť tvoriví, odovzdávať vieru a pomáhať mladým nájsť radostný život. Samozrejme nechýbala mestská hra a celodenný výlet.

„Okrem tričiek a magnetiek pripomínajúcich jubileum sme sa s deťmi pokúsili vytvoriť aj živú 100–ku, na ktorej sú všetky deti tábora s animátormi. Každý si potom odniesol domov nielen fotku so svojou skupinkou, ale aj so 100-kou,“ priblížil direktor miestnej saleziánskej komunity don Kubovič, ktorý zastrešoval celý tábor.

Nechýbalo kvalitné divadlo z jednotlivých období saleziánskych dejín v podaní animátorov a nezabudlo sa ani na blahoslaveného Tiutsa Zemana. Každá z jedenástich skupiniek mala názov podľa niektorého významného slovenského saleziána, ktorí boli zároveň zakomponovaní do scénok.

Prosím, povoľte marketingové cookies, aby sme vám mohli zobraziť toto video.
Súhlasím s používaním marketingových cookies

Informoval: František Kubovič, SDB
Video: Daniel Imriška, SDB
Foto: Richard Klánek, Jakub Sadloň

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.