Projekt divadla Margita v sebe niesol ducha mamy Margity nielen v deji

(Bratislava, 22. február 2019) – V saleziánskom stredisku na bratislavskej Trnávke sa už niekoľko rokov pripravujú na sviatok dona Bosca mládežníckym divadlom. Prečítajte si, ako vyzeralo tohtoročné predstavenie z pohľadu jedného z účastníkov, Martina Fedorka:

Vychovávať mladých je ťažká úloha, často sprevádzaná rôznymi prekvapeniami a nástrahami. To si dobre uvedomoval aj don Bosco. A keďže sú mladí často v trendoch o krok vpred, treba zvoliť dobrú formu, ako im odovzdať myšlienky potrebné pre výživu ich duše. V tomto duchu už niekoľko rokov vychovávame našich mladých cez divadlo. Veď čo je lepšie, ako pozrieť si dobré divadelné predstavenie? No predsa zahrať si v ňom! A tak Juro Caránek spolu s manželkou Broňou a kreatívnym tímom vytvorili divadelnú hru, do ktorej zapojili bezmála 60 mladých. A môžeme to pokojne nazvať aktivitou mladých mladým.

Štyri mesiace príprav, hereckých a tanečných nácvikov a skúšok kapely (áno, divadlo sprevádzala aj živá hudba) vyvrcholilo šiestimi predstaveniami odohranými počas osláv sviatku dona Bosca. Bolo to na jeho počesť a tentokrát aj na počesť jeho mamy. Ústrednou postavou hry totiž bola práve mama Margita. Ako vieme zo životopisu dona Bosca, jej láskavosť a životná múdrosť posúvala jeho postoje a metódy stále vpred. Učila ho, ako láskavosť a neha môžu hrať dôležitú úlohu vo výchove mladých. Bola aj veľmi kreatívna. Veď ako je lepšie získať si srdcia mladých, než dobrou krupicovou kašou. Hoci riskovala, že nocovanie chlapcov z ulice v oratku nebude len tak, nebála sa. Dôverovala Bohu, že sa postará. Aj v realite to nešlo hneď ľahko (prví mladí, ktorých don Bosco s mamou Margitou prichýlili, im oratko naozaj vykradli), ale trpezlivosť priniesla svoje ovocie. A to ovocie vidíme aj v našom diele. My sme týmto divadlom symbolicky otvorili zrekonštruovanú sálu nášho oratka. A v novej sále nové predstavenie vyznelo predsa len o čosi krajšie.

Projekt divadla Margita v sebe niesol ducha mamy Margity nielen v deji. Počas nácvikov a spoločných stretávaní sme objavovali kúzlo jej výchovy. Skrz poctivý dril a sebazapieranie, odriekanie si voľnočasových aktivít na úkor divadla či tréningu, sme sa učili mnohým cnostiam. A nakoniec sme mohli zbierať plody našej práce. Potlesk ľudí bol naozaj hlasný. A verím, že posolstvo života Mamy Margity sa nám podarilo odovzdať naozaj všetkým, od najmenších po najstarších. Divadlo Margita nám toho o mame dona Boscova odhalilo skutočne veľa. Uvidíme, čo majú naši divadelní kreatívci pre nás prichystané nabudúce.

Zdroj: www.trnavka.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.