Provinciál blahoželal donovi Macákovi k 95. narodeninám

(Cerová, 7. januára 2015) – Vzácny slovenský salezián, bývalý provinciál don Ernest Macák, sa 7. januára dožíva 95 rokov života. V predvečer narodenín ho v Cerovej, kde sa o dona Ernesta starajú rehoľné sestry, navštívil provinciál don Jozef Ižold, aby mu zablahoželal k tomuto významnému jubileu.2015 01 07 Macak95

Don Ernest Macák sa narodil 7. januára 1920 v obci Vištuk. Študoval na štátnom Gymnáziu Jána Hollého v Trnave a neskôr na gymnáziu v Šaštíne. V roku 1936 zložil ako salezián prvé rehoľné sľuby. Po štúdiu teológie v Taliansku a na Slovensku ho 29. júna 1946 biskup Dr. Michal Buzalka vysvätil za kňaza. Spolu s ostatnými rehoľníkmi 14. apríla 1950 komunisti aj jeho internovali v tábore v Podolínci. Ešte v októbri toho roku však odtiaľ ušiel a tajne sa ďalej venoval mladým saleziánom. Dva roky organizoval aj úteky spolubratov za hranice. V septembri 1952 ho v Přerove ŠtB zatkla. Počas väzenia sa z vlastnej iniciatívy pustil do „hry na blázna“. Cez policajnú psychiatriu v Bohniciach a v Havlíčkovom Brode sa dostal až do Pezinka, odkiaľ ho v apríli 1955 prepustili. Do jari 1968 pracoval ako roľník v rodnom Vištuku. Potom odišiel do Talianska. Mimo iného tam účinne spolupracoval na mládežníckom vysielaní Vatikánskeho rozhlasu, bol direktorom komunity v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda a vyučoval aj na tamojšom gymnáziu. Od roku 1987 pôsobil v Bazileji (Švajčiarsko). Po návrate na Slovensko (1990) bol riaditeľom Gymnázia Jána Bosca v Šaštíne. Od roku 1993 vykonával službu provinciála saleziánov na Slovensku.

Don Ernest Macák je autorom viacerých kníh: Muž s ranami (Páter Pio); V bunkri hladu (Maximilián Kolbe); Lurd – maják atómového veku; Zápisky spoza mreží (v slovenčine, angličtine a španielčine); Dva roky v katakombách; Diagnóza: bláznom pre Krista; Naša Sedembolestná Matka; Bože, oplatilo sa mi žiť; tiež zostavil ďalšie dve knihy: Utečenci pre Krista; Prenasledovaní pre Krista.

V roku 2013 Ústav pamäti národa v rámci III. ročníka Festivalu slobody udelil Ernestovi Macákovi pamätnú listinu, ako osobe, ktorá znášala utrpenie spôsobené režimom v období neslobody.

Nášmu vzácnemu jubilantovi srdečne blahoželáme a vyprosujeme hojnosť Božích milostí.

rhsdb

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.