Púť miništrantov do Národnej svätyne v Šaštíne po dvoch rokoch opäť ožila

(Šaštín, 18. mája 2022) – V sobotu 14. mája sa Šaštín stal opäť dejiskom Národnej púte miništrantov. Zúčastnilo sa ich okolo 150 a tí najvzdialenejší prišli až z Vranova nad Topľou.

Program sa niesol v duchu hesla: Hrdinom sa nerodíme, hrdinom sa stávame. Za týmito vetami sa chlapcom priblížil hrdinský život mladého mexického chlapca Chosé Sancheza del Ria, ktorý sa ako 14-ročný pridal na stranu kresťanských Christeros, aby bránil Katolícku cirkev a jej hodnoty. V armáde povstalcov bol vlajkonosičom a staral sa o kone.

V jednej bitke bol kôň jeho generála zastrelený a hrozilo mu zajatie, ale Chosé mu ponúkol svojho. Bol však zajatý a hrozne mučený. Trýznitelia chceli, aby sa mladík vzdal viery. On však vydržal aj kruté mučenie a nakoniec bol v roku 1928 popravený. Za blahoslaveného bol vyhlásený v roku 2005 a za svätého v roku 2016.

Ako sa stať hrdinom? Aké vlastnosti by mal mať? Čo preto treba urobiť? To sa miništranti dozvedeli v dopoludňajších prednáškach i workshopoch. Hlavným celebrantom svätej omše na poludnie bol miestny duchovný otec Juraj Tirpák, ktorý v kázni všetkých prekvapil, keď nadviazal kontakt s hokejistom Jurajom Slávkovským. Ten sa vo Fínsku na Majstrovstvách sveta pripravoval na večerný zápas s Nemeckom, ale našiel si čas a pozdravil prítomných. Kazateľ mu položil otázky o hrdinstve a ako ho dosiahnuť. Juraj miništrantom poradil, aby boli vytrvalí, spolupracovali a počúvali trénera. V prípade miništrantov je to duchovný otec a Pán Boh.

Popoludní nasledovali hry, odmeny a záverečná Eucharistická poklona. Organizátori – bohoslovci zo seminára, členovia spoločenstva Tymian i miestni pavlíni boli z priebehom púte veľmi spokojní. Jeden z nich, vdp. Martin Lehončák povedal: „Ďakujeme Pánu Bohu a Sedembolestnej Panne Márii, že si chlapci miništranti opäť našli cestu do Šaštína, pookriali na duchu a našli si nových kamarátov. Istotne sa povzbudili v službe Bohu i ľuďom.“

Informoval: Jozef Luscoň SDB

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.