(Antananarivo, Madagaskar, 29. mája 2013) – V roku 1996 založili saleziáni v hlavnom meste Madagaskaru, Antananarivo, Rádio Don Bosco – rádio Madagaskarčanov pre Madagaskarčanov, jasný hlas v svete skorumpovanej žurnalistiky. Kvalita a transparentnosť spravodajstva a rozsiahle pokrytie ho spravili reálnym príkladom služby ľuďom.
Rádio bolo jedno z prvých súkromných vysielateľov v krajine. Jeho servis bol prevažne vzdelávací a kultúrny a čoskoro sa stalo vzácnym prostriedkom Cirkvi pre projekt „ReSat“. Plán bol poskytovať katolícku rozhlasovú stanicu v každej z 21 diecéz v krajine. Mal sa realizovať postavením satelitnej siete, ktorá by umožňovala komunikáciu medzi vysielateľmi a prijímanie programov, ktoré vyrábalo rádio Don Bosco. V súčasnosti existuje 16 diecéznych vysielateľov v krajine a všetky program sa vyrábajú v saleziánskych štúdiách.
„Vďaka tejto spolupráci prijímajú lokálne stanice náš rozhlasový spravodajský servis a iné vysielania, kým my máme korešpondentov vo všetkých diecézach. Po prevrate v roku 2009, kedy bolo všetko vysielanie v krajine prerušené, sme boli jediným prostriedkom na získanie správ zo všetkých častí krajiny,“ povedal don Claudio Colli, predstavený saleziánskej viceprovincie Madagaskar.
Na Madagaskare sú katolícke médiá vysoko cenené aj nekresťanmi, pretože ich servis je objektívny a nezávislý. Dnes pracuje v štúdiách v Antananarivo okolo 30 ľudí. Všetky programy sú v madagaskarskom jazyku. Sú vzdelávacie a pokrývajú témy spojené so zdravím, právami menšín, sociálnym učením Cirkvi a právami robotníkov a žien.
„Napriek ťažkostiam,“ dodáva don Colli, „sa snažíme pomôcť ľuďom získať vždy pozitívny pohľad na situáciu, aj v časoch, kedy bolo len málo svetielok nádeje.“
Rozhlasový spravodajský servis a mnoho ďalších vysielaní sledujú viac ako tri milióny ľudí na ostrove. Biskup Rosario Vella SDB z mesta Ambanja na severe krajiny dodáva: „Naše katolícke rádiá majú dosah do každého domu a obydlia, dokonca aj v najvzdialenejších obciach. Sú dôležitým prostriedkom na šírenie viery a podporu vzdelania. Počúvanie rádia je zábavným, zdravým, výchovným a užitočným spôsobom trávenia voľného času.“
Pozícia jedného z najpočúvanejších rádií v krajine poznačenej politickou nestabilitou prináša svoje osobitné problémy. Často sa stáva, že novinári sú podriadení tlaku z politického sveta. Práve preto don Luke Treglia, delegát pre spoločenskú komunikáciu, podrobne preveruje každú správu. „Žurnalistika na Madagaskare prežíva ťažké časy,“ hovorí don Colli. „Je tu veľa korupcie a žiadny nezávislý spravodajský servis. To je dôvod, prečo je naša práca obzvlášť dôležitá. Dávame príklad objektívnej služby popri mnohých, ktorí slúžia vlastným záujmom v spoločnosti.“
ANS, Zuzana Kokolusová, tl