Relikviár s ostatkami bl. Titusa Zemana uložili vo vajnorskom kostole

(Bratislava – Vajnory, 2. októbra 2017) – Relikviár s ostatkami nového slovenského blahoslaveného uložili do Kostola Sedembolestnej Panny Márie vo Vajnoroch. Titus Zeman, rodák z tejto bratislavskej mestskej časti, sa “symbolicky vrátil” na miesto, ktoré počas svojho života miloval.

Po ďakovnej svätej omši vo Vajnoroch 1. októbra si relikviár uctili kňazi a umiestnili ho na fare. Z nej ho vyniesli miestni muži v krojoch. Pred prítomnými pripomenul odkaz svojho predchodcu súčasný správca farnosti vo Vajnoroch Jozef Nádaský. Po vystúpení Speváckeho zboru Jána Pavla II. po vedením zbormajstra a dirigenta Vladimíra Zajíca sa procesia v krojoch presunula do kostola. Tam relikviár umiestnili pred oltár k nohám modelu jeho sochy, ktorá bude čoskoro zdobiť v nadživotnej veľkosti Námestie Titusa Zemana. Vajnorčania, ale aj hostia z rôznych kútov Slovenska, potom vzdali úctu svojmu rodákovi, ktorého vyhlásili za blahoslaveného. Mnohých z nich pred 50-timi rokmi sobášil či krstil. Niektorí pamätníci dokonca zažili aj jeho primície.

Po slávnosti blahorečenia Titusa Zemana bude relikviár uložený vo farskom kostole vo Vajnoroch. Toto miesto sa stane miestom trvalého uctievania telesných pozostatkov mučeníka blahoslaveného Titusa Zemana.

Relikviár je zhotovený z bronzu. Jeho príprava od prvého návrhu po výslednú podobu trvala sedem mesiacov. Podieľali sa na nej Andrej Botek a Marián Králik. Na dvoch čelných reliéfoch sú znázornené dva momenty života dona Titusa: tajné prechody a moment zatknutia. Na vrchnej časti relikviára, ktorý ho uzatvára, je umelecky znázornený nočný motýľ ako symbol nočných prechodov cez rieku Moravu ale aj víťazstva života nad zlom. Na bočných stenách relikviára sa nachádzajú prvky vajnorského ornamentu. Nápis „Aj my sme povinní dávať život za bratov“ zhŕňa význam mučeníckeho svedectva Titusa a jeho odkaz pre všetkých. Relikviár zapečatili koncom minulého mesiaca krátko pred blahorečením Titusa Zemana. Vystavený bol pred oltárom.

Zdroj: www.tkkbs.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.