Rómske deti a animátori si vzájomne darovali čas

(Kremnica, 26. marca 2013) – Počas pôstu sa deti, ktoré študujú na Súkromnom gymnáziu bl. Zefirína Jimenéza Mallu v Kremnici a bývajú na rómskom internáte, vybrali na chatu, kde strávili víkend. Piati animátori z bratislavskej Miletičky spolu s Marošom Peciarom SDB sa rozhodli, že im koniec týždňa spestria zaujímavým programom a vybrali sa za nimi, aby im darovali kúsok svojho času.

V Kremnici pôsobí aj misijná dobrovoľníčka Majka Grebečiová. „V rámci svojej dobrovoľníckej činnosti sa venujem sociálno-zdravotnej službe, čiže návštevujem lekárov s deťmi a následne komunikujem s ich rodičmi. Asistujem v čase obeda a družiny medzi kremnickými rómskymi deťmi, medzi deťmi z internátu a počas víkendov a prázdnin v autobusoch v smere do miest, z ktorých deti pochádzajú a potom späť do Kremnice. Okrem doučovania na internáte mi občas pripadne aj úloha vychovávateľky,“ informovala Majka. Na internáte pôsobia aj dve sestry saleziánky, sestra Monika a sestra Mária a vychovávatelia.  

V rámci víkendového programu nechýbali hry, súťaže, improliga, zbieranie indícií vo forme definícií rôznych hriechov, priblíženie účinku hriechu prostredníctvom aktivity a následná možnosť spovede. Nechýbala ani krížová cesta sprevádzaná symbolmi jednotlivých zastavení a scénami z filmu Umučenie Krista, diskusia s manželským párom a tzv. pastovačka, alebo kto bude mať na sebe viac zubnej pasty. O zábavu teda bolo postarané!

„Mali sme možnosť stráviť víkend s vychovávateľmi, sestrami FMA, misijnou dobrovoľníčkou Majkou a hlavne s deťmi, chlapcami a dievčatami z internátu. Častokrát sú to deti, ktoré to v živote nemajú práve najjednoduchšie. No aj napriek tomu nás vedia vždy obohatiť svojou úprimnosťou, dobrotou, úsmevom, rozhovormi a priateľstvom,“ povedala Lucia. „Týmto sme sa zapojili aj do kampane Darca času. Každý z animátorov strávil s deťmi 24 aktívnych hodín. Minimálne toľko času darovalo aj 45 detí, traja vychovávatelia, sestry FMA nám, čo je spolu cca 1350 darovaných hodín navzájom. A to, že každá hodina môže byť šťastná, ak ju darujeme svojim blízkym sa potvrdilo aj počas toho víkendu,“ dodala Lucia.   

 

Informovala: Lucia ČupeľováFoto: Matúš Palguta

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.