Rožňavčania zažili dobrodružstvo so strojom času

(Rožňava, 17. júla 2020) – Druhý júlový týždeň voviedol stroj času deti z letného prímestského tábora do rôznych storočí Rožňavy a jej okolia. Mladým cestovateľom pripravil cesty plné zážitkov, hier, prekvapení, tvorivých aktivít a dobrej nálady.

Všetko sa začalo v pondelok v malom kostole, kde sa objavil gróf z rodu Mariássyovcov a pozval deti do Rudnej, aby prešli strojom času do 13. storočia a založili banské osady. V osadách (skupinách) sa navzájom spoznali. Prešli do hory a pri banských dielach a historických štôlňach hľadali striebornú žilu, objavovali poklady, súťažili a hrali sa.

Počas návratu do Rožňavy ich prepadla skupina Dovčíkových zbojníkov, ozbíjali ich o strieborné poklady a zajali grófa Mariássyho, ktorého vyslobodili jeho verní a zbojníkov zavreli do klady.

V utorok sa po prechode strojom času deti stretli s pánom Dobšinským, ktorý bol v rožňavskej tlačiarni po knihu rozprávok. Natešený pozval deti do Slavošoviec, kde im ukázal svoj rodný dom (s expozíciou historického náradia a rozprávok). V ten deň sa aj drak predviedol vo svojej sile v dlhom a tmavom Slavošovskom tuneli. Deti spoznali jeho vlastnosti (neresti) a rozhodli sa s ním bojovať.

Na ďalší deň stroj času preniesol cestovateľov do roku 1555, kedy Rožňavu a okolité dediny napádali Turci a zajali miestnych kresťanov do otroctva. Aby ich oslobodili, rozhodli sa „zamestnať“ v tvorivých dielňach baníckeho múzea a galérie. Dievčatá najskôr vyrábali tašky technikou modrotlače, a potom kvietok mokrým plstením. Chlapci zasa rozbíjali tvrdý kameň a hľadali zlato ryžovaním. Deti nezabudli ani na zajatých kresťanov a v meste ponúkali svoje výrobky za dobrovoľný príspevok. Potom sa vrátili, aby ich vykúpili a priviedli späť.

Vo štvrtok pri Hrhovských rybníkoch mladých privítal kráľ Belo IV., ktorý utekal pred Tatármi. Poprosil ich, aby zadržali nepriateľov a on mohol utiecť. Nasledoval bojový výcvik a za splnené úlohy jednotlivé skupiny dostali papierové gule na boj o vežu, ktorý vyhrali. Potom sa presunuli na lúku k vyvieračke a tam pokračovali v boji o kráľovstvo.

Posledný deň sa niesol v mariánskom duchu. Deti v meste objavovali, kde všade je zobrazená Panna Mária. Popri kostolných obrazoch hľadali sochy, nástenné obrazy a reliéfy v meste. Takto spoznávali udalosti zo života Panny Márie. Túto pokojnú atmosféru poobede narušili husitské vojská, ktoré pritiahli k hradbám Rožňavy k rieke Slaná. Tam sa uskutočnil posledný boj a radostné deti sa vrátili späť do svojej doby aj do oraka.

Nasledovalo vyhodnotenie a odmena za snahu pútnikov z rôznych období. Radosť sa miešala so smútkom, že sa ich dobrodružstvo končí. Dlho sa navzájom lúčili a tešia sa, že sa počas prázdnin a hlavne v septembri znova stretnú.

Zdroj: www.laura-mladez.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.