Rožňavskí saleziáni a animátori usporiadali po šiestykrát letný prímestský tábor

(Rožňava, 29. júla 2013) – Od 15. do 19. júla mladí animátori spoločne so saleziánmi už po šiestykrát zorganizovali na sídlisku Juh v areáli pri Šugári denný externý prímestský tábor s názvom Expanzia. Program pre deti trval od 10.00 – 16.00 hodiny. Každý deň sa ho zúčastnilo približne 15 animátorov a 50 detí.

Prvý deň tábora sa začal spoločnou rannou modlitbou a predstavením hlavnej myšlienky dňa („Nikdy nie sme spokojní s tým, čo máme.“). Počas celého dňa mali účastníci možnosť navzájom sa spoznávať prostredníctvom hier a vytvárať nové vzťahy. Po dni plnom hier a zábavy nasledovalo stíšenie a oslava Boha počas svätej omše v Inkubátore.

Utorok pokračoval v znamení vyzývačiek a súperenia. Počas celého doobedia si vyše 50 účastníkov malo možnosť zmerať sily vo viac či menej bojových súbojoch. Vyzývač si mohol vybrať akéhokoľvek protivníka, pričom výhoda vyzvaného spočívala vo výbere stanovišťa. Súťažilo sa v sumo či kohútích zápasoch, skladaní zápaliek do krabičky, ale aj v „smiechotách“ (rozosmiať druhého skôr než seba samého). Snaha bojovníkov bola odmenená vecnými cenami, ktoré si súťažiaci mohli vybrať podľa seba.

Tretí deň tábora sa účastníci s animátormi vybrali na celodenný výlet. Mladí boli rozdelení do štyroch skupín, pričom v každej bolo okolo 10 členov. Skupiny museli plniť rôzne úlohy, aby dostali indíciu – kam pokračovať ďalej. Medzi úlohami, ktoré bolo potrebné splniť bolo napríklad: vylúštenie tajničky, hľadanie pokladu, hrabanie sa v gebuzine, preoranie pieskoviska, museli použiť navigáciu, zbraň (iba vodnú, samozrejme), či ďalekohľad. Bodkou tretieho dňa tábora bola opäť svätá omša u sestier saleziánok a osviežujúca zmrzlina.

Predposledný expanzijovský deň sa začal netradičnou modlitbou, videom. Príbeh o Dobrom pastierovi a stratenej ovečke ponúkol účastníkom pohľad na zodpovednosť, v ktorej duchu sa niesli aj doobedňajšie aktivity. Keďže bol pekný slnečný deň, animátori dňa si pripravili aj vodné hry. Po fyzicky náročnom dopoludní si prišli na svoje prívrženci kreativity a hand-made výrobkov. Každý si mohol vyrobiť prívesok z FIMO hmoty, naučiť sa techniku vypaľovania do dreva či vycibriť si svoj talent v hudobnom okienku.

Záverečný deň tábora sa niesol v schopnosti pozerať sa. Vidieť nie očami, ale srdcom. Tento deň okrem hier a súťaží obohatil aj kvíz, spomínanie na zážitky uplynulých dní a vďačnosť detí a ich rodičov za požehnaný čas, ktorý mohli stráviť na prímestskom tábore.

Zdroj: www.roznava.domka.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.