„S pápežom Františkom Cirkev prežíva nádhernú jar,“ hovorí hlavný predstavený

(Madrid, Španielsko, 18. decembra 2017) – Pre online noviny Religión Digital hovoril hlavný predstavený don Ángel Fernández Artime aj o pápežovi Františkovi a Cirkvi. Je presvedčený, že s pápežom Františkom "Cirkev prežíva nádhernú jar".

2017 12 18 ANS rozhovor

Keď vás počúvam, vyjadrujete mnoho kľúčových myšlienok pontifikátu pápeža Františka. Odkiaľ pochádza táto symbióza?

Poviem vám s veľkou radosťou, že tieto výzvy pápeža Františka nás neprekvapili, cítime sa v nich ako "ryba vo vode". Pápež vyznačil pastoračný charakter a preferenciu chudobných. Ako hlavný predstavený pripomínam všetkým prioritu, ktorú dávame týmto častiam našej identity.

Je tu istý dojem, že tento pápež je veľmi obľúbený navonok, ale vnútri Cirkvi sú skupiny, ľudia či precitlivelosť tých, ktorí nerozumejú alebo idú priamo proti pápežovi Františkovi. Mali by sme pomôcť pápežovi?

Ako salezián musím tvrdiť to, čo don Bosco vždy hovorieval: "Nech žije pápež". Pápež je pastierom Cirkvi a človekom ako ktokoľvek iný. Potrebuje cítiť, že je podporovaný, že sme s ním, že kráčame spoločne.

Sú tu aj tí, ktorí si dovolia tvrdiť, že pápež je heretik…

To je hlúposť. Je to absolútna hlúposť, ako aj veriť, že niekto je osvietenejší ako on. Vnútri Cirkvi je nás mnoho, ktorí cítime úplné spoločenstvo s pápežom. Dodám ďalší aspekt. Viem, že pápež František si je vedomý, že obzvlášť zasvätený život je v hlbokom spoločenstve s Pápežom a s pápežom Františkom.

Ako vidíte budúcnosť Cirkvi?

Ak sa ma pýtate na Cirkev, odpoviem vám na základe toho, čo viem… Bez pochýb je Cirkev plná života, plná zasvätených mužov a žien, pastierov, kňazov a laikov, ktorí sú zanietení po celom svete. Prežívame jar… Odvážil by som sa dokonca povedať: opäť prežívame nádhernú jar, a nebude posledná. Cirkev môže byť kritizovaná, robíme chyby, ale zakaždým vidím je Cirkev, ktorá je tu, aby slúžila, bola s ľuďmi, s tými, ktorí veria, s tými, ktorí neveria a s každým, kto sa chce rozprávať alebo hľadá pomoc. To si úprimne myslím.

Článok je úryvok z rozhovoru pre Religión Digital.

ANS, tl

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.