Saleziáni a saleziánky podporili svojou hrou núdznych

(Detva, 18. februára 2020) – V sobotu 8. februára sa v Detve konal už piaty Charitatívny hokejový turnaj kňazov. Proti diecéznym kňazom z Banskej Bystrice, Košíc a zo Spiša nastúpil v dresoch s logom Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku tím zložený z rehoľníkov a rehoľníčok.

Turnaj sa začal zápasmi o postup do finále. Medzi Spišiakmi a rehoľníkmi po stave 4:4 rozhodli až samostatné nájazdy, a tak zasväteným finále tesne ušlo. Pred rokom skončili tretí, no tentokrát sa vymenili s domácimi Bystričanmi a zvýšilo im už len štvrté miesto. Prvé a druhé miesto patrilo, ako minulý rok, Spišiakom a Košičanom. Pre Dom sociálnych služieb v Detve sa na turnaji vyzbieralo 3 058 eur. „Cieľom DSS je vytvoriť každému klientovi domácke prostredie a rozvíjať jeho schopnosti, aby bol čo najdlhšie samostatný,“ povedala riaditeľka centra Mária Gibaľová.

Tím zasvätených tvorilo 12 hráčov. Saleziánsku rodinu zastupovali:

72 Ján Fábian (kapitán) – salezián, kňaz a učiteľ, Žilina;24 Daniela Oremová – saleziánka, učiteľka, Dubnica nad Váhom;33 Milan Janák – salezián, direktor komunity, Bratislava Mamateyova;40 Marek Michalenko – salezián, kňaz a učiteľ, Nová Dubnica;74 Peter Chodelka – salezián, brat koadjútor a ekonóm, Humenné;88 Andrea Badíková – saleziánka, učiteľka, Michalovce

Najstaršia z rehoľníčok, saleziánka Andrea Badíková, ktorá hrala za HK Dubnica nad Váhom a za slovenskú reprezentáciu, po turnaji povedala: „Zažila som množstvo turnajov (na ktorých som sa zúčastnila ako hráčka), ale ten sobotňajší v Detve bol jednoznačne najkrajší – atmosférou, prajnosťou, radosťou, či už hráčov alebo divákov. Mala som radosť, že sme ako rehoľníci vytvorili jeden tím a dokonca historicky prvýkrát pozvali aj nás, ženy. Pozvanie zahrať si za rehoľný tím som prijala veľmi rada aj ako svedectvo, že i my  – zasvätení sme normálni zdraví ľudia, ktorí sa vedia baviť a radovať zo života.“ Na ľade s ňou bola aj jej spolusestra Daniela Oremová, ktorá hrala tri a pol roka za ženy v HC 05 Banská Bystrica. 

Na tribúne mali športovci veľa fanúšikov a že si na tomto zápase viacerí nevedeli vybrať iba jeden tím, ktorému fandiť, vyjadril aj detviansky dekan o. Ľuboš Sabol: „Držal som palce okrem našich Bystričanov aj rehoľníkom. Sú medzi nimi aj rehoľné sestry a hrali ako draci.“

Zdroj: zasvatenyzivot.sk

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.