Saleziáni a saleziánky si vymenili skúsenosti s Rómami a vyskúšali otužovanie

(Liptovský Ján, 17. januára 2013) – Desať bratov a sestier saleziánok sa v dňoch 11. – 14.1.2013 intenzívne ponorili do svetov svojich i svetov svojich adresátov – Rómov po celom Slovensku. Okrem práce na štandardoch rómskej pastorácie na Slovensku  sa na prvom z ôsmich seminárov venovali aktívnemu oddychu. Ten ponúkala okolitá príroda i hotel v krásnom prostredí Jánskej doliny.

2013_1_17_gypsy1.jpg

V priebehu troch spoločne prežitých dní školitelia a zároveň odborníci v sociálnej oblasti, Jana Mozešová a Juraj Šándor, ponúkli tréning sociálnych a komunikačných zručností, prácu na štandardoch pre rómsku pastoráciu, výmenu skúseností, teambuilding v snehom zasypanej krajine a na záver reflexiu spojenú so vzájomnou spätnou väzbou. V rámci nej mohli jednotlivci vyjadriť konkrétnu problematickú situáciu zo svojho života, s ktorou sa chceli poradiť a hľadať pomoc s jej riešením. Počas celého priebehu mali účastníci priestor využívať široké možnosti relaxu, z ktorých si vybrali aj pobyt vo fitnesscentre, sánkovanie, prechádzky a niektorí odvážlivci si vyskúšali  večerné otužovanie v minerálnom kráteri pri teplote vzduchu – 10° C.

2013_1_17_gypsy3.jpg

2013_1_17_gypsy7.jpg

Tieto "sýte" dni si všetci pochvaľovali po každej stránke, či už obsahy, tréning, rozhovory i priestor na relax. Maroš Drahoš sa podelil so svojím prežívaním: "Nabral som dnes chuť na tieto stretnutia, teším sa na všetky ďalšie a mám radosť, že sú s nami sestry. Cením si spätnú väzbu voči mne. Vždy si tak filtrujem veci a konečne sú tu ľudia, ktorí pracujú s Rómami a rozumejú, čo to obnáša a chápu moje prežívanie." Spontánne rozhovory, bohatstvo ostatných účastníkov i spoznanie prežívania tých druhých ocenila účastníčka Margita Dubinová.

2013_1_17_gypsy5.jpg

Keďže pastorácia Rómov je náročná a namáhavá, mnohokrát sa javí ako bezvýsledná. V spoločnosti, medzi organizáciami i v cirkvi samotnej, sa nájdu rôzne pohľady a názory na rómsku pastoráciu. Systematický prístup prakticky neexistuje a na Slovensku nie sú pre prácu s Rómami vytvorené žiadne oficiálne štandardy. Je zrejmé, že nájsť jednotný prístup medzi všetkými aktérmi rómskych misií je v súčasnosti nereálne. Práve z poznania tejto situácie vychádzajú hlavné ciele projektu:

1. Nájsť jednotu v rómskej misijnej pastorácii, ktorá by sa vo forme štandardov mohla dlhodobo a systematicky odovzdávať misionárom – dobrovoľníkom, rehoľníkom.2. Tréning sociálnych a komunikačných zručností.3. Prevencia proti vyhoreniu misijných pracovníkov rómskej pastorácie. 

Pre podporu osobného i profesionálneho rastu školitelia zadali domáce úlohy do ďalšieho stretnutia, ktoré sa uskutoční 18. – 21.2.2013 a pre ktoré vás prosíme o modlitby.

2013_1_17_gypsy2.jpg

Informoval: Štefan Orkuty

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.