Saleziáni a sestry saleziánky sa spolu školili o digitálnom svete

(Badín, 7. novembra 2019) – Facebook a Instagram, virtuálna realita, otázka o výchove vo vzťahu k mobilom, digitálne oratko aj list dona Bosca prispôsobený na svet sociálnych sietí. Saleziáni a sestry saleziánky, ktorí pracujú v pastorácii mladých, sa na dva dni stretli v Badíne, aby spolu rozmýšľali nad výzvami digitálneho sveta.

„Už je to pre našu generáciu vec celého života. Alebo sa budeme cítiť ako ryba vo vode a objavíme sviežosť a krásu toho všetkého a môžem to obohatiť a vplývať tam, alebo sa budeme cítiť ako v brečke, bahne… Táto téma nie je priorita na jeden rok, ale je to o tom, ako sa nastavíme na zvyšok nášho života. Chceme byť v tomto svete, lebo aj mladí sú v ňom,“ vysvetlil motivácie saleziánsky delegát pre pastoráciu mládeže a provinciálny radca don Ján Holubčík.

O trendoch a možnostiach, o tom čo sa deje v digitálnom svete a aké inšpirácie si z toho môže vziať saleziánska rodina, hovoril v utorok 5. novembra podvečer majiteľ digitálnej marketingovej agentúry PS:Digital a odchovanec saleziánov v Bratislave Peter Šebo. Čo to robí s deckami a mladými, ako porozumieť tomuto svetu a neodsudzovať ho, a tiež aké sú riziká a pozitíva – predstavila v stredu dopoludnia saleziánka spolupracovníčka Barbora Okruhľanská, ktorá sa už niekoľko rokov venuje mediálnej výchove. Peter Šebo následne doplnil množstvo podrobnejších informácií o sociálnych sieťach Facebook a Instagram, ako a prečo môžu byť užitočné v saleziánskom poslaní.

Saleziáni a sestry saleziánky spolu tiež diskutovali o tom, aké už majú skúsenosti v digitálnom svete a aké otázky to prináša. Napokon v stredu 6. novembra popoludní Barbora Okruhľanská ponúkla aj tipy ako sprevádzať deti, žiakov, mladých i rodičov v digitálnom svete, k čomu ich vychovávať. Ju samu inšpirujú k pozitívnemu postoju aj slová z posynodálnej Apoštolskej exhortácie pápeža Františka Christus Vivit, ktoré citovala vo svojej prezentácii: „Sú mladí, ktorí sú aj v tomto priestore kreatívni a dokonca geniálni… Vedia používať novú komunikačnú techniku na odovzdávanie evanjelia, hodnôt a krásy.“ (Christus Vivit 104)

Veľmi dobrú odozvu medzi účastníkmi stretnutia mala možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu, no tiež duchovný program ako napr. meditácia nad symbolmi a posolstvom mozaiky v kaplnke badínskeho seminára. Spolusestry a spolubratov prišla nakrátko pozdraviť aj provinciálka sestier saleziánok sr. Monika Skalová, ktorá má sama veľmi blízko k mediálnemu svetu.

„Vy chcete, aby sme my chceli… sme radi, že ste nám dali nádej,“ vyjadrila v poďakovaní školiteľom sr. Marta Baňasová, provinciálna radkyňa pre pastoráciu mládeže u sestier saleziánok.

„Téma o médiách sa mi zdala ako aktuálna práve pre možnosť viac vidieť a pochopiť každého človeka v digitálnom svete; to čo ma najviac oslovilo bol spôsob, ako to bolo prezentované aj s interakciou,“ vyjadril svoje dojmy po stretnutí salezián Marián Zachar z komunity v Trnave.

Aj niekoľkí ďalší účastníci stretnutia odpovedali vo videu na to, čo sa ich dotklo, čo ich oslovilo, čo sa im páčilo.

rhsdb

 

Každý váš dar investujeme do mladých

Saleziánske dielo je sieť saleziánskych stredísk, v ktorých denne tisíce ľudí trávi zmysluplný čas. Každý je vítaný. Váš pravidelný mesačný príspevok využijeme pre správny rozvoj vašich detí. Pomôže nám tiež rozvíjať športové, kultúrne, sociálne a duchovné aktivity pre mladých, rodičov a aj našich najstarších.